Nicuşor Dan: Sper că românii au ales o schimbare care uneşte, o schimbare înţeleaptă

62544500

Candidatul independent la alegerile prezidenţiale Nicuşor Dan a ajuns, duminică, la sediul de campanie din Bucureşti şi a mulţumit tuturor celor care au ieşit deja la vot, îndemând în continuare oamenii să voteze.

 

”Sper că românii au ales o schimbare care uneşte, o schimbare înţeleaptă. Îi încurajez pe toţi cei care nu au votat încă să o facă”, a transmis Nicuşor Dan, la ajungerea la sediul de campanie.

Întrebat ce mesaj are pentru diaspora, candidatul independent a afirmat: ”Mulţumesc că au ieşit în număr aşa de mare la vot şi o mulţumire specială pentru cei din Republica Moldova”.

El spune că se aştepta la un număr aşa mare de votanţi pentru că ”este un moment important pentru România”.

Prezenţa la vot la al doilea tur al alegerilor prezidenţiale, s trecut de 60% cu două ore înaintea încheierii procesului de votare. Peste 10,7 milioane de alegători din ţară şi din străinătate au votat până la ora 19.00.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
George Simion acuză că în două secții din diaspora lipsesc buletine de vot. MAE dezminte informațiile

Purtătorul de cuvânt al MAE a afirmat că toate secțiile de vot din străinătate au buletine de vot, răspunzând acuzațiilor lui George Simion despre lipsa acestora în Duisburg și Dortmund.

România a ieșit la vot: Cu mireasa, să poarte noroc, dar și la secția 666, deși „e număr de care ne feream. Pecetea.”

Ca să nu-i urmărească ghinionul, superstițioșii au pășit cu mare grijă mai ales în secțiile de votare cu numere simbolice, precum 666 sau 13.

LIVE TEXT | Alegeri prezidențiale 2025, turul 2. Până la ora 21:00 au votat 11,6 milioane de alegători, adică 64,72%

Alegeri prezidențiale 2025, turul 2. Până la ora 21:00 au votat, duminică, la cel de-al doilea tur al alegerilor prezidenţiale, 11.641.866 de alegători, potrivit datelor Autorității Electorale Permanente.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.