REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016, BRASOV. Rezultate finale BEJ. George Scripcaru a castigat al patrulea mandat

05-06-2016 23:25

George Scripcaru

REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016. George Scripcaru a castigat detasat un al patrulea mandat la Brasov, in ciuda problemelor cu justititia.

REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016

Partidul National Liberal a castigat alegerile locale in judetul Brasov si a obtinut 38,37% din voturi, urmand sa aiba 16 mandate de consilieri judeteni, releva rezultatele finale date publicitatii, luni dupa-amiaza, de Biroul Electoral Judetean Brasov, scrie News.ro.

Potrivit rezultatelor finale facute publice de Biroul Electoral Judetean Brasov, PNL a obtinut 38, 37% din voturile valabil exprimate in judet. fiind urmat de PSD, cu 27,73%, PER - 7,63%, UDMR - 6,99% si FDRG - 5,51%.

Acestea sunt singurele partide care au trecut pragul electoral de 5% si care vor intra in Consiliul Judetean Brasov.

Cele 35 de mandate de consilieri judeteni se vor imparti astfel: PNL (16), PSD (11), PER (trei), UDMR (trei) si FRDG (doua).

PNL va avea zece mandate de consilieri locali la Brasov, dupa ce a castigat alegerile in municipiu, cu 30,58% din voturi, in timp ce PSD a obtinut 27,25%, adica opt mandate, potrivit rezultatelor finale anuntate de BEM. ALDE nu va avea reprezentanti in CL, intrucat nu a trecut pragul electoral.

In ceea ce priveste configuratia la Consiliul Municipal Brasov, PNL a obtinut 30,58% din voturi, urmat de PSD - 27,25%, FDGR - 7,45%, UDMR - 6,39%, PER - 5,99%, PMP - 5,7%, ALDE - 4,91%, potrivit rezultatelor finale date de presedintele Biroului Electoral Municipal (BEM) Brasov, Claudiu Petra. Astfel, potrivit acestor rezultate, cele mai multe mandate de consilier local - 10 - revin PNL. Pe locul al doilea este PSD, cu 8 mandate de consilier local, iar FDGR, UDMR, PER si PMP vor avea cate doi consilieri locali.

ALDE nu a trecut pragul electoral de 5% si nu a obtinut niciun mandat de consilier local. In Consilul Local a intrat si Serban Sovaiala, care a candidat independent si a obtinut 3,89% din voturi.

La Primaria Brasov, castigator pentru al patrulea mandat este actualul primar George Scripcaru, trimis in judecata de DNA pentru luare de mita si abuz in serviciu, care a obtinut 51,23% din sufragii, in timp ce principalul sau contracandidat, Razvan Popa (PSD), a avut 17%. Pe locul al treilea s-a clasat independentul Mihai Sturzu, cu 9,51% din voturi, urmat de candidatul PNL, Adrian Gabor, cu doar 5,45% din sufragii, desi liberalii au castigat in municipiul Brasov.

 

Candidatii la functia de primar in judetul Brasov:

Candidatii la functia de primar in municipiul Brasov:
Municipiul Brasov Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Atomei Adrian
Municipiul Brasov Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal) Becheanu Paul
Municipiul Brasov Partidul Romania Mare Carchelan Vasea
Municipiul Brasov Candidat Independent Comsa Cornel-George
Municipiul Brasov Partidul National Liberal Gabor Alexandru-Adrian
Municipiul Brasov Partidul National Democrat Gradinar Ion-Ovidiu
Municipiul Brasov Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Ion-Dumitrescu Dumitru
Municipiul Brasov Candidat Independent Leonte Catalin
Municipiul Brasov Forumul Democrat Al Germanilor Din Romania Macedonschi Cristian
Municipiul Brasov Partidul Miscarea Populara Mihai Costel
Municipiul Brasov Partidul Social Democrat Popa Razvan
Municipiul Brasov Candidat Independent Scripcaru George
Municipiul Brasov Partidul Ecologist Roman Sebeni-Comsa Mariana
Municipiul Brasov Candidat Independent Staicu Dumitru-Florian
Municipiul Brasov Candidat Independent Sturzu Mihai-Razvan

Candidatii la functia de primar in municipiul Codlea:
Municipiul Codlea Alianta Electorala "Uniunea Pentru Codlea - Forumul German" Albu Erwin-Vlad
Municipiul Codlea Partidul Verde Chira-Adam Raimond
Municipiul Codlea Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Ciolan Stefan-Octavian
Municipiul Codlea Partidul Social Democrat Coste Marius
Municipiul Codlea Partidul Romania Mare Ispas Florian
Municipiul Codlea Candidat Independent Leizeriuc Titus
Municipiul Codlea Partidul National Liberal Muntean Catalin-George
Municipiul Codlea Partidul Ecologist Roman Nedelut Ovidiu-Marian

Candidatii la functia de primar in municipiul Fagaras:
Municipiul Fagaras Asociatia Partida Romilor “Pro-Europa” Androne Bogdan-Ionut
Municipiul Fagaras Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Cirje Catalin George
Municipiul Fagaras Partidul National Liberal Manduc Constantin-Sorin
Municipiul Fagaras Partidul Social Democrat Negrila Ion
Municipiul Fagaras Partidul Ecologist Roman Postolache Nicolae
Municipiul Fagaras Candidat Independent Sucaciu Gheorghe
Municipiul Fagaras Partidul National Democrat Vacariu Vasile

Candidatii la functia de primar in municipiul Sacele:
Municipiul Sacele Uniunea Democrata Maghiara Din Romania Géczi Gellért
Municipiul Sacele Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Motoc Bogdan-George
Municipiul Sacele Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Onaca Ion-Daniel
Municipiul Sacele Alianta Impreuna Pentru Sacele Panait Bian-Cristian
Municipiul Sacele Partidul National Liberal Pascu Lucian-Ion
Municipiul Sacele Partidul Social Democrat Popa Virgil
Municipiul Sacele Partidul Miscarea Populara Stoea Gheorghe


Oras Ghimbav Partidul Miscarea Populara Darie-Nistor Nicolae
Oras Ghimbav Partidul National Liberal Fliundra Ionel
Oras Ghimbav Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Huntai Ioan
Oras Ghimbav Partidul Verde Neagoe Mihai
Oras Ghimbav Partidul Ecologist Roman Spinean Ionel
Oras Ghimbav Partidul Social Democrat Toma Dorel
Oras Ghimbav Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Vecinu Daniel
Oras Predeal Partidul National Liberal Cocos Liviu
Oras Predeal Partidul Social Democrat Frentiu Cristina-Gabriela
Oras Predeal Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Iacob Gheorghe
Oras Predeal Partidul Ecologist Roman Pop Valentin-Gheorghe
Oras Predeal Partidul Miscarea Populara Vlasceanu Mihai
Oras Rasnov Partidul Miscarea Social Liberala Botean Marian-Catalin
Oras Rasnov Partidul Ecologist Roman Diaconu Daniel Nicolae
Oras Rasnov Partidul National Democrat Frentiu Ioan
Oras Rasnov Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Liurca Bogdan-Mircea
Oras Rasnov Partidul Social Democrat Lungu Marius-Cristinel
Oras Rasnov Candidat Independent Pirvu Ionel Antonel
Oras Rasnov Partidul National Liberal Vestea Adrian-Ioan
Oras Rupea Partidul National Liberal Baba Dorin-Ioan
Oras Rupea Partidul Social Democrat Bardas Nicolae-Liviu
Oras Rupea Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Danciu Radu-Ioan
Oras Rupea Partidul Miscarea Populara Dumitru Ioan
Oras Victoria Alianta Electorala Social - Liberala Psd + Alde Victoria Badea Costica
Oras Victoria Candidat Independent Borzea Iulia-Daniela
Oras Victoria Partidul National Liberal Cristian Gheorghe
Oras Victoria Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Marginean Claudiu-Constantin
Oras Victoria Partidul Ecologist Roman Stanea Daniel-Constantin
Oras Victoria Partidul Social Romanesc Tabacu Traian
Oras Zarnesti Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Cornea Gheorghe-Daniel
Oras Zarnesti Partidul Social Democrat Igrisan Alexandru-Lucian
Oras Zarnesti Partidul Ecologist Roman Lupu Gheorghe
Oras Zarnesti Partidul National Democrat Oprea Dragos-Petre
Oras Zarnesti Partidul National Liberal Tantau Mircea-Petru
Apata Uniunea Democrata Maghiara Din Romania Bölöni László
Apata Partidul National Liberal Dragan György
Apata Erdélyi Magyar Néppárt – Partidul Popular Maghiar Din Transilvania Gál Andras-Zsolt
Apata Partidul Social Democrat Ganea Gheorghe-Dorin
Apata Partidul Miscarea Populara Morar Nucu
Augustin Partidul Social Democrat Porumb Sebastian-Nicolae
Augustin Partidul National Liberal Tokos Jozsef
Beclean Partidul Social Democrat Leancu Cosmin-Ioan
Beclean Partidul National Liberal Motrescu Vasile-Claudiu
Beclean Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Munteanu Laurentiu-Ion
Bod Candidat Independent Arsene Sergiu
Bod Partidul Social Democrat Birsan Ovidiu-Ioan
Bod Partidul National Liberal Cernat Paul
Bod Partidul National Democrat Mieluca-Craciunescu Dumitru
Bod Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Nastase Mihai-Vlad
Bran Partidul Miscarea Populara Alecsandru Ortansa
Bran Candidat Independent Baciu Dorin
Bran Candidat Independent Bratulescu Ion Adrian
Bran Partidul National Liberal Feroiu Ioan-Cosmin
Bran Candidat Independent Hermeneanu Gheorghe
Bran Partidul Ecologist Roman Mogan Petru
Bran Alianta Electorala Social - Liberala Psd + Alde Bran Radacina Dorel-Nicu-Reres
Budila Asociatia Partida Romilor “Pro-Europa” Constandin Ioan
Budila Uniunea Democrata Maghiara Din Romania Dudas Jakab
Budila Partidul Social Democrat Galborcea Constantin
Budila Partidul National Liberal Marsavela Irimia
Budila Candidat Independent Noaptes Ion
Budila Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Radu Stefan
Bunesti Partidul Social Democrat Bardas Ioan
Bunesti Partidul National Liberal Palasan Mircea
Bunesti Forumul Democrat Al Germanilor Din Romania Stoian Adrian
Cata Partidul Social Democrat Cabas Horia-Aurica
Cata Partidul Miscarea Populara Dodo Arpad-Viorel
Cata Partidul National Taranesc Crestin Democrat Isopel Stefan
Cata Partidul National Liberal Vocila Gheorghe
Cincu Asociatia Partida Romilor “Pro-Europa” Caian Marius-Daniel
Cincu Partidul Social Democrat Flueras Moise
Cincu Partidul National Liberal Suciu Sorin-Aurel
Comana Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Calbeaza Dumitru
Comana Partidul Social Democrat Dragomir Mihai
Comana Partidul National Liberal Grusea Viorel
Comana Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Ionescu Marcel-Vasile
Cristian Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Anutoiu Elena
Cristian Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Buta Octavian
Cristian Partidul National Liberal Cojocaru Gicu
Cristian Partidul Social Democrat Dragos Serafim
Cristian Partidul Miscarea Populara Hamsea Thomas-Peter
Cristian Partidul Verde Petre Raul-Constantin
Cristian Partidul Romania Mare Stoichit Valentin-Nicolae
Crizbav Partidul Social Democrat Balasi Sorin
Crizbav Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal) Coltea Gheorghe
Crizbav Partidul National Liberal Marcu Gheorghe
Dragus Partidul Social Democrat Fogoros Ioan-Viorel
Dragus Partidul National Liberal Greavu Cornel
Dumbravita Partidul Social Democrat Guseila Gheorghe
Dumbravita Partidul National Democrat Meiu Ioan
Dumbravita Partidul Miscarea Populara Olaianos Valeriu
Dumbravita Partidul National Liberal Popa Zachiu
Dumbravita Candidat Independent Popovici Mariana Simena
Dumbravita Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Schiopu Ioan
Feldioara Partidul Social Democrat Jacota Emanuel-Liviu
Feldioara Partidul Ecologist Roman Nitu Mircea
Feldioara Partidul Miscarea Populara Rusei Petru-Radu
Feldioara Partidul National Liberal Taus Sorin
Fundata Partidul Social Democrat Anghel Cristian-Liviu
Fundata Partidul National Liberal Patea Marian-Florin
Halchiu Forumul Democrat Al Germanilor Din Romania Bölöni Levente
Halchiu Partidul National Liberal Drugan Petru
Halchiu Partidul Social Democrat Garbacea Ioan
Halchiu Candidat Independent Matei Paul-Vlad
Halchiu Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Necula Samoila
Harman Partidul National Liberal Disor Mihai
Harman Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Hosu Viorel
Harman Partidul Miscarea Populara Hutanu Sergiu Ionut
Harman Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Malinas Dumitru Ciprian
Harman Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal) Suciu Ionel-Florin
Harman Partidul Social Democrat Velican Onoriu-Aurelian
Harseni Partidul National Democrat Boac Viorel
Harseni Partidul Ecologist Roman Comanici Andrei
Harseni Partidul National Liberal Grecu Gheorghe
Harseni Candidat Independent Manta Lenuta-Mirela
Harseni Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal) Mesaros Ioan
Harseni Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Milea Nicolae
Harseni Partidul Social Democrat Oltean Mihai
Harseni Candidat Independent Pop Laurentiu-George
Harseni Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Suciu Emil
Hoghiz Partidul National Liberal Andron Florin-Ovidiu
Hoghiz Partidul Miscarea Populara Ionescu Paul
Hoghiz Partidul Social Democrat Serban Ion
Holbav Partidul National Liberal Gligoras Daniel
Holbav Partidul Social Democrat Oprea Lucian Vasile
Homorod Partidul National Liberal Pelei Marcel
Homorod Partidul Social Democrat Sona Stefan-Doru
Jibert Partidul National Liberal Boeriu Ioan-Iancu
Jibert Partidul Social Democrat Bragau Mihail Bogdan
Jibert Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Pitea Marian
Jibert Partidul Ecologist Roman Polexa Ioan
Lisa Partidul National Liberal Greavu Sorin-Nicolae
Lisa Partidul Miscarea Populara Guseila Adrian-Mircea
Lisa Partidul Ecologist Roman Lazea Gheorghe
Lisa Partidul Social Democrat Moga Gheorghe
Maierus Partidul National Liberal Boricean Nistor
Maierus Partidul Social Democrat Taus Larin-Mihai
Mandra Partidul National Liberal Forgaci Augustin
Mandra Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Milia Bogdan-Dumitru
Mandra Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Moghina Viorel
Mandra Partidul National Taranesc Crestin Democrat Muntean Marcel Gheorghe
Mandra Partidul Social Romanesc Pirau Dorel-Ioan
Mandra Partidul Ecologist Roman Pirau Ioan
Mandra Partidul Miscarea Populara Stoia Dorin-Ioan
Mandra Partidul Social Democrat Taflan Ioan Serban
Moieciu Partidul Social Democrat Clinciu Niculae
Moieciu Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Ghica Giorgiana
Moieciu Partidul National Liberal Manea Ionita-Mircea
Ormenis Uniunea Democrata Maghiara Din Romania Gergely János
Ormenis Partidul National Liberal Gyerő Barna-Alpár
Ormenis Partidul Social Democrat Pista Crina
Parau Partidul Social Democrat Itoafa Ovidiu
Parau Partidul National Liberal Popeneciu Mihai-Liviu
Parau Partidul Ecologist Roman Ticusan Ioan-Nicolae
Poiana Marului Partidul National Liberal Cabal Gheorghe
Poiana Marului Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Neculoiu Georgel-Cosmin
Poiana Marului Partidul Social Democrat Persoiu Alexandru-Catalin
Prejmer Partidul Social Democrat Gabor Adrian
Prejmer Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Moasa Petrut-Ciprian
Prejmer Candidat Independent Papaghiuc Ciprian-Ovidiu
Prejmer Partidul Miscarea Populara Popa Dan-Catalin
Prejmer Partidul National Liberal Serban Todorica-Constantin
Racos Partidul Social Democrat Caravan Ionut-Silviu
Racos Uniunea Democrata Maghiara Din Romania Epureanu Ion
Racos Partidul Miscarea Populara Farkas István
Racos Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Mucea Gheorghe
Racos Partidul National Liberal Mucea Gheorghe-Gabriel
Recea Partidul Social Democrat Costea Nicolaie-Sorin
Recea Partidul Miscarea Populara Faroga Ioan-Sorin
Recea Partidul National Liberal Lazea Gheorghe
Sambata De Sus Partidul Social Democrat Andreas Vasile
Sambata De Sus Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Florea Ioan
Sambata De Sus Partidul National Liberal Morariu Nicolae
Sinpetru Partidul Social Democrat Constantina Raul-Iuliu
Sinpetru Partidul Ecologist Roman Hartaganu-Chincisan Dorin
Sinpetru Partidul Miscarea Populara Manolachi Emil
Sinpetru Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Nicolau Ionel
Sinpetru Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Pop Alexandru
Sinpetru Partidul National Liberal Rusu Ion
Sinpetru Partidul National Democrat Vlad Gheorghe Doru
Sercaia Partidul National Liberal Paltin Cristinel
Sercaia Partidul Social Democrat Popa Valeriu
Sercaia Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Vasi Gheorghe
Sinca Partidul National Taranesc Crestin Democrat Balan Dumitru-Cornel
Sinca Partidul National Liberal Barlez Victor
Sinca Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Goila Daniel
Sinca Partidul Social Democrat Muntean Radu-Robert
Sinca Noua Partidul National Liberal Flucus Dumitru
Sinca Noua Partidul Social Democrat Nanau Gheorghe
Soars Partidul National Democrat Leau Nicolae
Soars Partidul Social Democrat Piticas Ioan
Soars Partidul National Liberal Timis Danut-Ioan
Tarlungeni Partidul Social Democrat Beschea Gheorghe
Tarlungeni Partidul National Liberal Beschea Severius-Florin
Tarlungeni Asociatia Partida Romilor “Pro-Europa” Bonculescu Gabriel
Tarlungeni Candidat Independent Fejer Ioan
Tarlungeni Partidul Miscarea Populara Glejar Nicolae
Tarlungeni Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Otelas Constantin
Tarlungeni Uniunea Democrata Maghiara Din Romania Szakal Andras-Zsólt
Teliu Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Atanasoaei Gheprghe
Teliu Partidul National Liberal Blendica Dorinel
Teliu Partidul Social Democrat Boalii Gheorghe
Teliu Partidul Miscarea Populara Ciobanu Cosmin Dumitru
Teliu Partidul Ecologist Roman Kozak-Olteanu Larisa-Sinziana
Teliu Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Marsavela Virgil
Ticusu Partidul National Liberal Schiopea Emil-Mircea
Ticusu Forumul Democrat Al Germanilor Din Romania Stefani Johann
Ticusu Partidul Social Democrat Tatu-Zosim Ionut
Ucea Partidul National Liberal Bacila Marian-Valentin
Ucea Partidul Ecologist Roman Chelariu Romeo
Ucea Partidul Social Democrat Costea Eugen-Iulian
Ucea Partidul Social Romanesc Ghindea Mihai-Stelian
Ucea Partidul Miscarea Populara Stanciu Ioan-Stefan
Ungra Partidul National Liberal Schiopu Mircea
Ungra Asociatia Partida Romilor “Pro-Europa” Albu Anca-Marcela
Ungra Partidul Miscarea Populara Iancau Roxana
Ungra Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Oprea Nicolae-Dan
Ungra Partidul Social Democrat Stanciu Traian
Vama Buzaului Partidul Social Democrat Chirilas Tiberiu-Nicolae
Vama Buzaului Partidul National Liberal Gal Stefan-Viorel
Vistea Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Fuciu Adrian
Vistea Partidul National Liberal Ioani Florin
Vistea Partidul Social Democrat Stanciu Catalin
Voila Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Beca Catalin-Ioan
Voila Partidul National Liberal Osalciuc Gheorghe-Marian
Voila Partidul Social Romanesc Pop Gheorghe
Voila Partidul Miscarea Populara Serban Lucian-Daniel
Voila Partidul Social Democrat Serban Ovidiu-Gheorghe
Voila Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal) Toanchina Lenuta
Voila Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Vija Ioan
Vulcan Partidul National Liberal Calburean Gheorghe
Vulcan Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Davidoiu Gheorghe
Vulcan Partidul Social Democrat Doda Marius-Adrian

 

Sursa: Pro TV


VIDEO PROTVPLUS.RO