Sapte angajati ai Spitalului din Botosani, diagnosticati cu gripa noua!

×
Publicitate

UPDATE: Intr-o singura zi, numarul celor bolnavi de noua gripa in judetul Botosani s-a dublat. 37 de oameni au primit miercuri diagnosticul, printre ei medicul sef de la Unitatea de Urgente a Spitalului Judetean si alte sase cadre medicale.


Unitatea de Primiri Urgente a Spitalului Judetean Botosani este in carantina si accesul acolo este limitat. Dupa confirmarea celor sapte cazuri de gripa noua, sectiile in care lucrau medicii au fost dezinfectate.

Toti angajatii poarta masti de protectie, astfel incat riscul de infectare sa fie cat mai redus. Incepand de joi, un specialist epidemiolog va face triajul cadrelor medicale pentru a vedea daca si alti angajati prezinta simptome.

Cei sapte bolnavi de de la spital se alatura altor 30, confirmati cu gripa noua de Institutul Cantacuzino in ultimele 24 de ore.

Noi cazuri de imbolnaviri au mai fost confirmate si la Iasi. Starea celor trei pacienti internati la terapie intensiva dupa ce au facut insuficienta respiratorie pe fondul gripei noi ramane in continuare grava.

Articol recomandat de sport.ro
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
Citește și...
Camera cu termoviziune ce poate detecta suspectii de gripa noua, la Romexpo

Camera cu termoviziune care ar putea detecta suspectii de gripa AH1N1 a ajuns si in Romania, insa nu pe vreun aeroport sau in vreo gara, ci la targul de tehnica militara organizat la Bucuresti.

24 de noi imbolnaviri cu AH1N1 la Iasi, in ultimele 24 de ore

Numarul cazurilor confirmate cu virusul AH1N1 creste de la o zi la alta. Numai la Iasi, in ultimele 24 de ore, au aparut 24 de pacienti bolnavi de gripa noua, iar cel mai mare campus studentesc din oras a intrat in carantina.

Gripa noua vs. balul bobocilor. Elevii, dezinfectati la intrarea in cluburi

Gripa porcina incepe sa le dea batai de cap elevilor bucuresteni. Nu din cauza ca s-ar teme prea tare de virusul care inchide din ce in ce mai multe scoli, ci pentru ca le-a dat peste cap evenimentul lunii.

Recomandări
Dunărea a secat atât de mult încât bacurile nu mai pot circula. Pe alocuri apa ajunge până la genunchi

Seceta de pe Dunăre pune în pericol circulația cu bacurile. Mai mulți operatori au anunțat că au suspendat trecerile după ce nivelul apei a scăzut la un nou minim istoric.

Filmul „Nu e locul tău aici”, cu Adrian Văncică în rolul principal, marele câștigător al Festivalului de Film de la Locarno

„Nu e locul tău aici”, regizat de Florin Șerban, a câștigat la Festivalul Internațional de Film de la Locarno Leopardul de Aur/Marele Premiu, Premiul Europa Cinemas Label și o Mențiune specială pentru interpretare.

Paturi goale și cheltuieli uriașe în spitalele mici. În unele unități, peste 90% din venituri se duc pe salarii

Unul din 3 paturi pentru pacienții acuți rămâne neocupat în spitalele din România deși marile unități de urgență sunt frecvent supraaglomerate.