Simona Halep şi Irina Begu s-au calificat în finala probei de dublu la Shenzhen

Simona Halep, Irina Begu

Perechea formată din jucătoarele române de tenis Simona Halep şi Irina Begu s-a calificat vineri în finala probei de dublu a turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 626.750 dolari.

După ce au fost adversare la simplu, iar liderul WTA a câştigat partida, Halep şi Begu au intrat din nou pe teren, vineri, în calitate de coechipiere, la dublu. Româncele s-au impus după un meci care a durat o oră şi 29 de minute, la fel cât a durat şi întâlnirea de simplu Halep-Begu.

La simplu, Simona Halep, locul I WTA, o va întâlni, sâmbătă, de la ora 08.00, pe deţinătoarea trofeului, sportiva cehă Katerina Siniakova, locul 47 WTA şi cap de serie numărul 6, în finala turneului de la Shenzhen. După această finală va urma cea de dublu.

Şi Katerina Sinakova este în semifinale la dublu. Ea şi compatrioata ei Barbora Krejcikova vor da piept cu perechea Lesley Kerkhove/Ligia Marozava (Olanda/Kazahstan).

Simona Halep nu este pentru prima dată atât în finala de simplu, cât şi în cea de dublu la un turneu. În 2016, Halep a înregistrat aceeaşi performanţă la turneul de categorie Premier 5 de la Montreal. Atunci, ea a câştigat la simplu, dar a pierdut finala la dublu, pe care a jucat-o în echipă cu Monica Niculescu.

De ce „urăște” Donald Trump Ucraina. În 2019 i-a spui lui Zelenski: „Ucraina știe multe despre asta”
NEWS ALERT Veste uriașă pentru Simona Halep!
Reacția Simonei Halep după calificarea în finala de la Shenzhen: „Sunt foarte mândră”

Simona Halep a declarat, după ce a trecut de Irina Begu şi s-a calificat în finala turneului de la Shenzhen, că este mândră de victoria obţinută vineri.

Simona Halep, locul 1 WTA, împreună cu Irina Begu, situată pe locul 43 WTA, au jucat  în semifinalele turneului de la Shenzen.

Israelul atacă Iranul. Explozii puternice și în sudul Siriei

Israelul a lansat un atac asupra Iranului ca răzbunare pentru atacurile iraniene asupra teritoriului său de la sfârşitul săptămânii trecute, a declarat ABC News joi seară, citând un înalt oficial american, transmite vineri AFP.

Tehnologia care poate apăra România în cazul unui atac cu rachete balistice. A fost testată cu succes de Israel și SUA

Israelul și Statele Unite au folosit pentru prima oară într-o situație reală interceptoarele de rachete balistice împotriva proiectilelor lansate de Iran.

România, mamă vitregă pentru elevi. „Masa caldă” e, de fapt, rece în peste 60% din cazuri. Nu toți copiii o primesc

"Masa caldă" în școli este în peste 60% din cazuri un sendviș sau un pachet cu hrană rece. Programul național funcționează doar într-o treime dintre școlile alese de Ministerul Educației, care dă vina pe incompetența autorităților locale.