Turismul pe bicicleta! Afacere profitabila pe timp de criza!

×
Publicitate

Se intampla la Sibiu, unde un grup de tineri si-a dat seama ca numai cu o bicicleta inchiriata poti colinda in lung si in lat toate stradutele vechi si incarcate de istorie.

Ideea lor a prins de minune in randul turistilor veniti cu miile de peste mari si tari. Acestia prefera sa dea ceva bani si sa admire pedaland centrul istoric al orasului, iar de mers pe jos sau cu masina nici nu poate fi vorba.

La capatul opus, patronii firmelor de inchiriat masini se gandesc cu nostalgie la trecut.

De cand a izbucnit criza, turismul pe doua roti a castigat tot mai multi amatori. Unii sustin insa ca s-ar putea bucura in voie de frumusetile orasului Sibiu daca ar creste numarul pistelor pentru biciclisti.

Articol recomandat de sport.ro
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Citește și...
Mesajul Patriarhului Daniel în Pastorala de Sfintele Paști 2026: „Femeile mironosițe sunt icoana credinței și curajului”

Cu ocazia Sărbătorilor Pascale celebrate de credincioșii catolici, Patriarhul Daniel a transmis un mesaj centrat pe semnificația profundă a Învierii și pe rolul esențial al femeilor mironosițe în vestirea acesteia. 

„Creativi” de București. Își parchează mașinile de lux pe spațiul verde și scot plăcuțele, să nu fie prinși. Ce urmează

Autoritățile vorbesc despre un nou trend în rândul șoferilor bucureșteni, care își parchează mașinile în locuri interzise, după care își scot plăcuțele de înmatriculare, crezând că astfel nu li se vor ridica autovehiculele.

Mașinile electrice câștigă teren în România. Interesul crește odată cu scumpirea carburanților

Interesul pentru mașinile verzi este tot mai mare de la o săptămână la alta, atât în România, cât și în mai multe țări din Europa. Creșterea accelerată a prețurilor la carburanți i-a determinat pe șoferi să caute alternative.

Recomandări
Germania, Italia, Spania, Portugalia și Austria cer UE taxă pe profiturile uriașe din energie. Măsurile luate de România

Marile economii europene revin la o soluție folosită în 2022: taxarea profiturilor excepționale ale companiilor din energie. În timp ce Bruxelles-ul analizează măsura, România taxează deja profiturile excepționale din petrol.

ANPC a facut controale înainte de Paște. Au fost aplicate amenzi de peste 7 milioane de lei. Neregulile găsite

Inspectorii de la Protecția Consumatorului și ai Autorității Sanitar Veterinare anunță că au controlat peste 3.000 de piețe și super-marketuri din toată țara.

Cum ar fi apărut oferta-surpriză la carburanți. Reacțiile șoferilor care au apucat să alimenteze la cel mai mic preț din țară

Carburanții s-au scumpit din nou sâmbătă, după câteva zile în care am văzut și reduceri la benzinării. Ba chiar la unele stații s-au format și cozi, după ce motorina premium și benzina s-au ieftinit nesperat de mult, dar pentru scurt timp.