Terasa actionarului dinamovist Vasile Turcu, demolata

60141385

Doua terase din Capitala au fost puse la pamant in aceasta dimineata. Prima a fost cea a finantatorului echipei Dinamo, Vasile Turcu, amenajata ilegal intr-o zona de fite de pe Calea Floreasca.

Linistea de pe Calea Floreasca, in fata restaurantului lui Vasile Turcu, a fost tulburata la prima ora de o armata de politisti comunitari si angajati ai ADP. Tinta - terasa exterioara a localului, amenajata cu gard viu, verdeata si statuete. Nu le-a stat in cale decat reteaua de energie electrica a terasei.

Spiritele s-au incins cand angajatii localului au incercat sa demonteze singuri terasa, in locul celor de la primarie.

Vasile Turcu nu este singurul om din fotbal care isi vede terasa demolata. In 2007, primarul Chiliman a dispus demolarea unui ponton apartinand lui Dumitru Dragomir si trotuarul din fata casei lui Gigi Becali.

Tot astazi, in Parcul Herastrau, a fost pusa la pamant o alta terasa. De data aceasta, angajatii primariei l-au lasat pe patron fara afacere, desi acesta a incercat sa-i intimideze.

Patronul avea un contract expirat din 1998 si fusese somat si in 2006 sa eliberze spatiul, pe care il si extinsese de vreo 6 ori.

Actiunile de demolare vor continua si miercuri, in zona Casei Presei Libere.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Sportivii care au reprezentat Romania la JO se intorc in tara

Delegatia Romaniei la J.O. se intoarce in tara la ora 17:00. Sportivii, antrenorii si reprezentantii federatiilor se vor intalni maine cu premierul si cu presedintele.

Oprescu vrea ca unele şcoli din programul BEI să fie terminate în 4 luni

Primarul general al Capitalei a anuntat, dupa ce a vizitat doua scoli aflate de trei ani in programul BEI de reabilitare, ca lucrarile la aceste unitati de invatamant vor fi finalizate in patru luni de la semnarea contractului cu construct

Nu avem forta de munca, dar se pun piedici pentru straini

Nu avem muncitori, dar avem pretentii de ordin financiar. Angajatorii romani disperati sa isi aduca specialisti din strainatate arata cu degetul inspre autoritati.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.