Studiu: Aproape jumatate dintre romani se declara impotriva sexului inainte de casatorie

oameni pe strada

Peste 80% dintre romani considera ca homosexualitatea si prostitutia sunt comportamente care nu pot avea nicio justificare. Acestea sunt principalele concluzii ale unei cercetari care a fost realizata de Fundatia Soros Romania.

Pe de alta parte, procentul celor care au aceeasi opinie despre pedeapsa cu moartea este de 76%. Astfel, concluziile acestui studiu arata ca romanii dau dovada de un conservatorism extrem.

Daca in cazul pedepsei cu moartea 7% dintre respondenti o considera justificata si 16% au o atitudine neutra, in ceea ce priveste sinuciderea lucrurile stau mult mai categoric: 92% dintre romani considera ca decizia de a-ti lua viata nu poate avea nicio justificare, in timp ce doar 2% considera ca pot exista motive intemeiate in astfel de cazuri.

In ceea ce priveste comportamentele din sfera familiei si vietii de cuplu, divortul este cel fata de care se manifesta rata de respingere cea mai scazuta: doar 39% dintre romani nu-i pot gasi nicio justificare, 18% o accepta, iar 43% se declara cu atitudine neutra.

Din aceeasi sfera a familiei, relatiile sexuale extraconjugale sunt respinse de 70% dintre concetateni, in timp ce mai mult de jumatate dintre romani accepta relatiile sexuale premaritale.

Citește și
Magazin alimentar
Consumul sta pe loc. In ultima luna de concedii romanii au cumparat tot mai putine lucruri

Sase din zece romani considera ca minciuna nu poate fi niciodata justificata.

Desi varsta, veniturile sau educatia influenteaza gradul de acceptabilitate al diverselor comportamente, autorii acestei cercetari sustin ca exista si o legatura cu biserica: "cu cat o persoana merge mai des la biserica, cu atat respingerea comportamentelor analizate este mai mare".

Comparativ cu date similare obtinute in alte tari europene, romanii sunt printre cei mai conservatori cetateni din Uniunea Europeana:

-► Sinuciderea este respinsa in mai mare masura doar in Cipru.
-► Homosexualitatea este respinsa in mai mare masura doar in Lituania.
-► Divortul este respins in mai mare masura doar in Malta si Polonia.

Printre cauzele posibile ale acestui conservatorism se afla atat nivelul de religiozitate ridicat al romanilor, cat si perioada indelungata de dictatura comunista.

Cercetarea „Religie si comportament religios” a fost realizata de Fundatia Soros Romania in perioada 01 – 21 iunie 2011, pe un esantion de 1.204 persoane, cu o eroare de +/- 2,9%.

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
Romanii au castigat mai putin in august fata de iulie. Profesorii au pierdut cel mai mult la salariu
Romanii au castigat mai putin in august fata de iulie. Profesorii au pierdut cel mai mult la salariu

Castigul salarial mediu nominal net a fost in august de 1.455 lei, in scadere cu 1,1% (16 lei) comparativ cu iulie, dar in crestere cu 8,7% fata de aceeasi luna din 2010, potrivit INS.

Consumul sta pe loc. In ultima luna de concedii romanii au cumparat tot mai putine lucruri
Consumul sta pe loc. In ultima luna de concedii romanii au cumparat tot mai putine lucruri

Volumul vanzarilor de produse alimentare, nealimentare, bauturi si tutun au scazut in august, in serie ajustata in functie de numarul de zile lucratoare si sezonalitate, atat fata de iulie, cat si comparativ cu aceeasi luna din 2010.

Romania, locul 2 in lume la viteza de download de pe Internet
Romania, locul 2 in lume la viteza de download de pe Internet

O singura tara din lume are o viteza de download de pe net mai mare decat Romania: Coreea de Sud. La ei se descarca, in medie, cu 2.202 KBps, in timp ce in tara noastra viteza este de 1.909 KBps, potrivit unui studiu facut de Pando Networks.

Recomandări
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”

Zeci de unităţi de cazare de pe Valea Prahovei au avut camere libere în acest an de Crăciun, o situaţie greu de imaginat în urmă cu câţiva ani, când rezervările se făceau încă din octombrie, noiembrie sau chiar cu un an înainte.

Accident grav de Crăciun pe o pârtie din Predeal. O femeie a leșinat după ce a fost lovită de o sanie
Accident grav de Crăciun pe o pârtie din Predeal. O femeie a leșinat după ce a fost lovită de o sanie

Un grav accident s-a produs în ziua de Crăciun pe o pârtie din Predeal, unde o femeie care se dădea cu sania a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce a fost lovită de o sanie. Ea a leșinat.

Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”
Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”

Numărul cazurilor de gripă în București s-a mărit în această perioadă, ajungând la aproximativ 80 de persoane care se prezintă într-o zi la camera de gardă, afirmă Dr. Adrian Marinescu, managerul Institutului de Boli Infecţioase Matei Balş din Capitală.