Coada la Mina, ocrotitorul celor inselati!Vezi aici imaginile

×
Publicitate

Marti, mii de credinciosi au rezistat cu stoicism ore intregi, in picioare si in ciuda frigului crunt, pentru a ajunge la moastele Sfantului Mina, protectorul celor pagubiti.

Credinciosii au stat fermi pe pozitii ore intregi, cu speranta ca, odata ce ajung sa se roage la moastele Sfantului Mina, vor recapata ce au pierdut, fie ca este vorba de un om drag sau de un lucru.

Indarjirea cu care oamenii rezista asteptarii lungi pentru un astfel de eveniment religios nu este noua. Avem experienta moastelor Sfantei Parascheva, in urma cu o luna, la Iasi, cand mii de pelerini si-au asteptat randul chiar si zece ore la coada de aproape doi kilometri.

Spre deosebire de haosul pe care l-au provocat atunci credinciosii care s-au calcat in picioare la propriu, de aceasta data, la moastele Sfantului Mina, oamenii au asteptat rabdatori, la rand.

Vezi aici portret: "...si cu sufletu-n rai"

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Isteria moastelor continua. Sfantul Mina face furori printre pagubiti

20.000 de suflete au pornit intr-un nou pelerinaj ortodox. In Capitala, credinciosii au facut noapte alba si au luat de la capat o coada de doi kilometri, ca sa ajunga la moastele Sfantului Mina, ocrotitorul hotilor, dar si al celor inselati.

Copilul nu te asculta? Stai linistit, nu invata din greseli pana la 8 ani

Conform unui studiu recent realizat de cercetatorii olandezi de la universitatea Leiden, copiii pana la 8 ani retin ca au facut un lucru bun atunci cand sunt laudati sau apreciati, dar nu retin ca au facut un lucru rau atunci cand sunt pedepsiti.

Aviz studentilor: somnul imbunatateste invatatul!

Numeroase cercetari in domeniul somnului au confirmat legatura stransa somn-memorare. Noutatea vine din partea celor mai recente teste, facute de catre Universitatea din Düsseldorf, Germania.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.