A inceput sezonul racelilor si pneumoniilor! Doua persoane au murit!

×
Publicitate

Sezonul virozelor respiratorii a inceput anul acesta mai devreme, din cauza oscilatiilor de temperatura. Sunt zeci de mii de cazuri si chiar doua decese in cazul unor pacienti cu imunitate scazuta.


Inceperea cursurilor la scoli si gradinite a favorizat cresterea imbolnavirilor. La fel si temperaturile oscilante, adica maxime de 30 ziua si racoare dimineata si seara.

Romanii au febra, tusesc si unii chiar stau internati in spitale de boli infectioase.

Numarul imbolnavirilor este cu aproape 40% mai mare acum decat in octombrie 2008. Doctorii asteptau avalansa de cazuri abia prin noiembrie.

Peste 200 de tipuri de virusuri sunt acum in circulatie, asa ca nu e de mirare ca numarul imbolnavirilor a crescut de trei ori in ultimele saptamani. Numai fata de acum sapte zile a fost o crestere cu peste 70 %.

Cu raceli si pneumonii au fost diagnosticati in ultima saptamana peste 60.000 de romani, iar cei mai multi sunt copilasi pana in 4 ani.

Si consumul de medicamente care scad febra a crescut simtitor. In plus, ca sa se trateze, bolnavii si-au luat concedii medicale de scurta durata. Numai intr-o saptamana le-au fost cerute doctorilor 537 de adeverinte.

Regulile de igiena sunt foarte importante, avertizeaza medicii. Daca stranutati, e musai sa aveti o batista, de preferat din hartie, pe care sa o aruncati dupa folosire. Iar in cazul in care nu va simtiti bine, stati acasa!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Au umplut Piata Sfatului de energie! Spirala a yoghinilor, la Brasov!

Daca sunteti tristi, obositi sau bolnavi, n-ar strica sa dati rapid o fuga pana in centrul Brasovului. S-ar putea sa mai gasiti aici vreun strop din energia pe care au concentrat-o joi seara yoghinii.

Consultati medicul inainte de a lua orice tip de vitamine!

Nu luati vitamine fara a consulta medicii! Daca le neglijati recomandarile, va expuneti unor riscuri majore. De exemplu, supradozele de vitamina A fragilizeaza oasele.

Cat vor costa tigarile peste sapte ani?

Dintre toate scumpirile aplicate anul acesta pe piata romaneasca, tigarile se afla in capul listei, cu peste 20% fata de preturile din 2008. Iar anii urmatori vor aduce un val la fel de mare de scumpiri..

Recomandări
Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.