Vacaroiu si-a dat demisia de la Senat

×
Publicitate

Nicolae Vacaroiu si-a scris astazi demisiile din functia de presedinte al Senatului si de senator, pe care le-a trimis Biroului Permanent. De luni, Nicolae Vacaroiu se va muta la Curtea de Conturi, impreuna cu cei 16 consilieri.


Interimar la sefia Senatului a ramas, deocamdata, social-democratul Doru Ioan Taracila. Liderii PSD au amanat pana luni, dupa Biroul Permanent, alegerea unui inlocuitor cu drepturi depline. Votul final pentru noul presedinte al Senatului va fi dat saptamana viitoare de grupul parlamentar PSD din Senat. Pe lista pretendentilor se afla Serban Nicolae, Doru Ioan Taracila, Ilie Sarbu si chiar Mircea Geoana.

Presedintele Senatului a fost validat marti de comisiile reunite de buget-finante pentru functia de sef al Curtii de Conturi. Plenul Camerei trebuie sa voteze insa pentru sau impotriva noii componente a Curtii de Conturi.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Președintele României participă la summitul NATO de la Ankara, pe 7-8 iulie. Cu cine se va întâlni Nicușor Dan

Președintele României, Nicușor Dan, va participa, în perioada 7-8 iulie 2026, la reuniunea șefilor de stat și de guvern ai Organizației Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), care va avea loc la Ankara, Republica Turcia.

Premierul interimar Ilie Bolojan: Mulțumesc militarilor americani care contribuie la siguranța României

Premierul interimar al României, Ilie Bolojan, a transmis un mesaj, sâmbătă, 4 iulie, de Ziua Independenței Statelor Unite ale Americii, o zi în care, spune el, ”celebrăm națiunea care a influențat semnificativ evoluția lumii moderne”.

Kelemen Hunor, despre criza politică: ”Dacă nu găsim o soluţie, furia oamenilor se va îndrepta împotriva noastră”

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, afirmă că este momentul ca partidele din fosta coaliţie să găsească o soluţie la criza politică actuală, pentru că, în caz contrar, România va avea de pierdut.

Recomandări
Aproape 400 de primării au primit 41 milioane de euro pentru incluziune socială: servicii sociale, medicale şi educaţionale

Primele aproape 400 de primării rurale au primit avansurile în valoare de peste 41,2 milioane de euro pentru demararea activităţilor în vederea implementării celui mai mare proiect european de incluziune socială, SCI2000.

Cum va arăta Parcul „Prieteniei Româno-Americane Donald Trump” din Sectorul 4. Băluță a prezentat conceptul

Primarul Sectorului 4 Daniel Băluţă a prezentat conceptul Parcului Prieteniei Româno-Americane „Donald Trump”, despre care afirmă că înseamnă prietenie, valori comune şi respect între naţiuni.

Ce mesaj a transmis, de Ziua Justiției, preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătoarea Lia Savonea

Preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătorul Lia Savonea, a transmis, duminică, un mesaj de Ziua Justiţiei, în care a afirmat că astăzi, mai mult ca oricând, trebuie apărată independenţa reală a judecătorului.