Premierul din Chișinău confirmă interdicția lui George Simion: ”Face parte din efortul de destabilizare în Republica Moldova”

62400200
Shutterstock

Premierul Republicii Moldova, Dorin Recean, a confirmat oficial faptul că președintele AUR George Simion are interdicție de a intra pe teritoriul Republicii Moldova.

Într-un interviu pe care l-a dat la Pro TV Chișinău, oficialul moldovean a spus că Simion ”face parte din efortul de destabilizare în Republica Moldova.”

Lorena Bogza (jurnalist): Înțelegem că președintele AUR, George Simion, are interdicție de a intra în Moldova pentru încă 5 ani, până la 01/10/2028. Înțelegem că a fost prelungită interdicția din 2018. De ce? Ce a stat la baza acestei decizii?

Premierul Dorin Recean:Instituțiile statului au determinat că George Simion face parte din efortul de destabilizare în Republica Moldova și acest lucru i-am comunicat și premierului Ciolacu.”

Lorena Bogza: Ce înseamnă face .. Deschideți niște paranteze..

Premierul Dorin Recean: ”Asta înseamnă că participă la un efort de destabilizare în Republica Moldova. Doar atât.”

Lorena Bogza: Și, în Ucraina? Pentru că înțeleg din declarația premierului Ciolacu...

Premierul Dorin Recean: ”În Ucraina tot sunt comunități românești, care pot fi, presupun eu ...”

Lorena Bogza: Nu, păi înțeleg că el are interdicție și în Ucraina. Din declarația ...

Premierul Dorin Recean: ”Corect.”

Lorena Bogza: ... din declarația făcută de premierul român, înțeleg că domnia sa spunea că va formula o adresă către premierii Ucrainei și Republicii Moldova, ca să afle motivele pentru care președintele AUR are interdicție de a intra în aceste două țări. Înțeleg că .. Doar vorbim despre liderul AUR? Sau vorbim despre formațiune în general. Pentru că formațiunea are aici un birou.

Premierul Dorin Recean:La această etapă este vorba despre liderul AUR.”

Lorena Bogza: Și detalii nu vreți să ne dați despre ce ...

Premierul Dorin Recean: ”Iarăși, sunt ... este o decizie a instituțiilor, instituțiile au determinat acest factor de risc și corespunzător au luat decizia corespunzătoare. Și ca să anticipez întrebarea dvs., v-am spus că am comunicat premierului Ciolacu.”

Reacția lui George Simion

Președintele AUR, George Simion, a fost întrebat într-o conferință de presă, de jurnaliști, cum comentează declarațiile premierului moldovean la adresa sa.

Păi, vă dați seama că noi avem un plan de unire, adică nu ne dorim să mai existe președinție, Parlament, guvern, acolo, la Chișinău și vrem ca să avem o singură țară cum am avut înainte ca doi criminale istoriei istali și Hitler să ne despartă. Cu siguranță, în ochii guvernanților din Republica Moldova, asta este echivalent cu o destabilizare. Dar eu ăsta sunt de mic. Așa m-am învățat bunicii că e corect, așa am auzit la Grigore Vieru, la Ion și Doina Aldea-Teodorovici, la Adrian Păunescu, la Dumitru Matcovschi, la Leonida Larii, la Ion Ungureanu și la atâția și atâția uși, eroi ai romunității de dincolo de Prut. Și nu voi înceta vreodată să afirm acest adevăr istoric pe care l-am scris pe toate zidurile și în toate inimile de pe ambele maluri ale Prutului, Basarabia e România!” - a spus Simion.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Ce sporturi a practicat Annalia Fraser, șatena care fură privirile pe terenul de tenis
FOTO | Ce sporturi a practicat Annalia Fraser, șatena care fură privirile pe terenul de tenis
Citește și...
Nicuşor Dan: E o certitudine că, în ancheta DIICOT, două din persoanele din echipa cu care am lucrat au fost şi în filmare

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat că este ”o certitudine” că, în ancheta DIICOT privind fotografiile lansate în campania electorală din 2025, două din persoanele din echipa cu care a lucrat au fost şi în filmarea apărută în spaţiul public.

Nicuşor Dan: În privinţa referendumului pentru justiţie, e aproape gata sistemul informatic care ne va permite să-l organizăm

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, marţi, că este aproape finalizat sistemul informatic care va permite organizarea referendumului pentru justiţie.

Președintele Nicuşor Dan: Trebuie să facem public tot legat de Pfizer, de când s-a semnat contractul

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat marţi că România trebuie să facă publice toate informaţiile legate de achiziţia vaccinurilor Pfizer împotriva SARS-CoV-2, realizată în urmă cu patru-cinci ani.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan, întrebat dacă îi va cere demisia lui Bolojan dacă PSD se retrage din Guvern: ”Eu? În ce calitate?”

Președintele Nicușor Dan a fost întrebat de jurnaliști, marți, la Timișoara, cum va proceda dacă PSD va decide în 20 aprilie să se retragă de la guvernare.

Trump amenință Iranul: „Întreaga civilizație va muri în această noapte”. Când expiră ultimatumul impus Teheranului

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a avertizat marți Iranul că „întreaga civilizație va pieri” dacă nu va prevala un regim „mai puțin radicalizat” la Teheran și nu se va ajunge la un acord cu Washingtonul.

Spitalul Universitar, noi informaţii despre Mircea Lucescu: Investigațiile arată AVC-uri multiple și complicații pulmonare

Medicii de la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti au transmis noi informații privind starea de sănătate a lui Mircea Lucescu, în urma unor investigații medicale complexe efectuate în cursul zilei de marți.