Crin Antonescu și Marcel Ciolacu: ”Când vorbim despre familie, nu poate fi formată decât între un bărbat şi o femeie. Punct”

Marcel Ciolacu, Crin Antonescu
Inquam Photos / George Calin

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a spus la congresul PSD de duminică faptul că românii "sunt un popor tolerant şi deschis către diversitate", dar atunci când se vorbeşte despre familie, aceasta nu poate fi formată decât între un bărbat şi o femeie.

"Faptul că cineva vrea să dea foc la tot ce am construit vreme de 20 de ani nu înseamnă că lumea în care trăim este perfectă. Şi cred că e timpul să vorbim mai deschis şi mai apăsat despre curentele externe care ne-au adus aici. Europa este deja de mult timp într-un declin ideologic, demografic şi industrial. Sunt multe lucruri care pot fi spuse, de la nevoia de a avea energie ieftină pentru industrie, până la reducerea drastică a birocraţiei şi reglementărilor care au ajuns să sufoce orice iniţiativă. 'Green deal-ul' a fost o idee bună, dar aplicată greşit şi impusă fără a ţine cont de economia fiecărui stat", a susținut Ciolacu, potrivit Agerppres.

El a adăugat că fluxurile mari de capital vor ocoli Europa, dacă politicile Uniunii Europene vor continua să fie neadaptate la realitatea economică.

"Dar dincolo de aceste aspecte, una dintre cele mai grave greşeli care a alimentat revolta peste tot în Europa a fost agresivitatea progresistă. Am ajuns să vorbim în şoaptă, inclusiv în România, despre credinţele noastre, doar pentru a nu deranja. Am spus-o în trecut şi o spun şi acum. Românii sunt un popor tolerant şi deschis către diversitate, dar atunci când vorbim despre familie, aceasta nu poate fi formată decât între un bărbat şi o femeie. Suntem creştini. Punct", a menţionat acesta.

Crin Antonescu: ”Familia este formată dintr-un bărbat şi o femeie”

România trebuie să fie o ţară liberă, în care "oricare dintre drepturile normale ale modernităţii poate fi exercitat", dar în care trebuie să existe "un respect pentru ceea ce este tradiţional şi majoritar", a declarat Crin Antonescu.

Citește și
Marcel Ciolacu si Victor Ponta
Victor Ponta: Sunt foarte hotărât să intru în luptă. Marcel Ciolacu: Eu nu cred în șansele lui

El a fost validat, duminică, la Palatul Parlamentului, la congresul extraordinar al PSD, candidat la alegerile prezidenţiale.

Antonescu a adăugat faptul că libertatea oricărei opţiuni, inclusiv de natură sexuală, trebuie respectată, dar că în ceea ce priveşte familia, sub toate formele ei, în ceea ce priveşte educaţia şi în ceea ce priveşte manifestările publice este foarte bine ca acest lucru să rămână opţiunea noastră intimă.

"Cred, asemenea primului ministru şi asemenea noului preşedinte al Statelor Unite, că familia este formată dintr-un bărbat şi o femeie. Cred, în acelaşi timp, că trebuie să garantăm libertatea oricărei opţiuni posibile în natură, inclusiv de natură sexuală. Dar cred că în ceea ce priveşte familia, sub toate formele ei, în ceea ce priveşte educaţia şi în ceea ce priveşte manifestările publice este foarte bine ca acest lucru să rămână opţiunea noastră intimă. Şi vă spun sincer că nu îmi doresc o ţară în care să avem într-o săptămână parada heterosexualilor şi într-o săptămână parada homosexualilor, fiecare în intimitatea lui, fără nicio paradă.

Doi, suntem o ţară creştină. Asta nu este un enunţ exclusiv, este un enunţ identitar şi istoric, dar suntem o ţară în care oameni aparţinând altor confesiuni, altor religii, precum şi ateii, au drepturi absolut egale să se exprime, să îşi practice credinţele sau convingerile în aceeaşi măsură. Dar legile, cutuma, practicile trebuie să apere şi să garanteze respectul acelor forme care sunt definitorii pentru identitatea naţională, pentru tradiţia naţională şi pentru tot ceea ce în ochii celor mai mulţi dintre români sunt lucruri mai presus de viaţa noastră curentă, pe care nu le putem niciodată călca în picioare sau insulta", a declarat Antonescu.

Articol recomandat de sport.ro
Scandalos! Încă două țări „interzise” de Donald Trump la Campionatul Mondial din 2026
Scandalos! Încă două țări „interzise” de Donald Trump la Campionatul Mondial din 2026
Citește și...
Premierul Marcel Ciolacu a fost întrebat dacă există probe pentru eliminarea lui Călin Georgescu din cursa prezidenţială
Premierul Marcel Ciolacu a fost întrebat dacă există probe pentru eliminarea lui Călin Georgescu din cursa prezidenţială

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat că nu este îndreptăţit să facă publice anumite înformaţii, după ce a fost întrebat dacă sunt probe concrete pentru eliminarea din cursa pentru funcţia de preşedinte al României a lui Călin Georgescu.

Victor Ponta: Sunt foarte hotărât să intru în luptă. Marcel Ciolacu: Eu nu cred în șansele lui
Victor Ponta: Sunt foarte hotărât să intru în luptă. Marcel Ciolacu: Eu nu cred în șansele lui

Deputatul PSD Victor Ponta a anunțat că va intra în lupta electorală pentru alegerile prezidenţiale din 2025. 

Regretele lui Ciolacu, ”hipnoza colectivă” a unui ”fals-Mesia” și cum ”buna guvernare” nu aduce voturi: ”Bine ai venit, Crin”
Regretele lui Ciolacu, ”hipnoza colectivă” a unui ”fals-Mesia” și cum ”buna guvernare” nu aduce voturi: ”Bine ai venit, Crin”

Delegaţii congresului extraordinar al PSD au validat cu o imensă majoritate candidatura lui Crin Antonescu la alegerile prezidenţiale. Au existat însă și 18 social-democrați care au votat împotriva lui Antonescu, precum și 14 care s-au abținut.  

Bugetul pe 2025, adoptat. Ciolacu vede România ”într-o altă ligă economică” și vrea să crească veniturile țării prin TikTok
Bugetul pe 2025, adoptat. Ciolacu vede România ”într-o altă ligă economică” și vrea să crească veniturile țării prin TikTok

Guvernul PSD-PNL-UDMR a adoptat, sâmbătă, proiectul bugetului de stat pe 2025, care a fost trimis la Parlament. Premierul Marcel Ciolacu a declarat că este un proiect "fără modificări de taxe şi impozite".

Recomandări
Coaliția a decis: Crește salariul minim în 2026, tăieri de 10% în administrația centrală și subvenții reduse pentru partide
Coaliția a decis: Crește salariul minim în 2026, tăieri de 10% în administrația centrală și subvenții reduse pentru partide

PSD și PNL au ajuns la un compromis în ședința coaliției de la Palatul Victoria. Salariul minim ar urma totuși să crească, la schimb cu reducerea impozitulului pe cifra de afaceri pentru companiile mari.

Protest-coregrafie în Piața Victoriei, cu mesaj direct pentru Ilie Bolojan. Oamenii cer modificarea Legilor Justiției. FOTO
Protest-coregrafie în Piața Victoriei, cu mesaj direct pentru Ilie Bolojan. Oamenii cer modificarea Legilor Justiției. FOTO

În Capitală, oamenii s-au adunat din nou în Piața Victoriei și cer modificarea de urgență a Legilor Justiției.

Putin atacă aliații europeni ai Ucrainei: „Purcelușii europeni” vor să prăduiască Rusia
Putin atacă aliații europeni ai Ucrainei: „Purcelușii europeni” vor să prăduiască Rusia

Preşedintele rus Vladimir Putin a estimat miercuri că aliaţii europeni ai Ucrainei, pe care i-a numit "purceluşii europeni", au concepţii revanşarde şi ei doresc colapsul Rusiei pentru a o prădui de resurse, relatează agenţia EFE.