Tragedie la Formula 1 pe apa! Doi piloti si-au pierdut viata!

×
Codul embed a fost copiat

O raza puternica le-a luminat chipurile, apoi un val ucigas le-a rupt barca in doua. Cu ochii mariti de groaza, doi dintre cei mai mari piloti de Formula 1 pe apa au inteles ca acesta le este sfarsitul. Si asa a fost.


La peste 200 de kilometri pe ora, sportivii, care in vara ne incantau in cursele de la Mamaia, au murit cu public, intr-o etapa din Dubai. Unul dintre ei, Jean-Marc Sanchez, avea in palmares titul de campion mondial. Ii placea enorm sa se intreaca pe lacul Siutghiol si se declara vrajit de tara noastra. Sfarsitul lui atat de tragic a fost surprins de camerele de supraveghere instalate pe barca.

Dubai, ultima etapa a campionatului mondial de Formula 1 pe apa. Mohammad Al Mehairi si Jean Marc Sanchez trageau tare sa urce primii pe podium insa mai aveau destul de recuperat. Cand au intrat in linie dreapta, au vrut sa dea totul. Ce a urmat insa este curat film de groaza.

La doua minute dupa impact, zona a fost impanzita de echipaje de salvare. I-au scos cu mare dificultate pe piloti din ambarcatiunea zdrobita. Medicii i-au resuscitat fara pauza. Aveau insa sa anunte ca in acelasi timp cu speranta, s-a stins si o legenda a curselor de viteza pe apa.

Jean Marc Sanchez era fericit ori de cate ori ajungea in Romania. Francezul povestea, de fiecare data, la Mamaia, ca aici se simte ca la el acasa. Ultima data ne-a incantat in vara. Atunci a incheiat printre primii la Constanta.

Citește și
Class One Romanian Grand Prix
Cursa cu peripetii si viteza ametitoare la Formula 1 pe apa!

De altfel, Jean Marc Sanchez a si castigat prima cursa la care a participat in Romania. Locul intai, pe care l-a obtinut in 2007 pe lacul Siutghiol, l-a propulsat direct in fruntea campionatului mondial.

Mohammad Al Mehairi avea 34 de ani, iar Jean Marc Sanchez era unul dintre veterani, la 48 de ani. In vara, cand au venit la Constanta, abia se inchegau ca echipa, era una dintre primele curse la care participau impreuna. Amandoi erau veseli, iar la Mamaia n-au ratat niciuna dintre petrecerile organizate pentru ei. Jean Marc Sanchez spunea chiar ca abia asteapta sa se intoarca in 2010.

Pe de alta parte, moartea lor violenta a venit dupa 20 de ani de liniste in lumea curselor de mare viteza pe apa. In 1990, Stefano Casiraghi, sotul printesei Caroline de Monaco, s-a stins in urma unui accident asemanator.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Cursa de Formula 1 pe apa s-a incheiat. Echipa din Dubai a castigat!
Cursa de Formula 1 pe apa s-a incheiat. Echipa din Dubai a castigat!

Daca sambata australienii au ratat un viraj si s-au rasturnat, duminica una dintre echipele din Dubai, cu un loc asigurat pe podium, a fost nevoita sa abandoneze competitia din cauza unor probleme tehnice.

Cursa cu peripetii si viteza ametitoare la Formula 1 pe apa!
Cursa cu peripetii si viteza ametitoare la Formula 1 pe apa!

Opt barci de mare putere au facut vacarm in toata statiunea, la Class One Romanian Grand Prix. Viteza ametitoare le-a lasat un gol in stomac celor de pe mal, dar le-a dat de furca si unora dintre concurenti.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.