Statul Islamic ameninta ca va ataca Rusia. "Curand, foarte curand, sangele se va intinde ca un ocean"

61725964

Gruparea jihadista Statul Islamic a publicat o inregistrare video in care ameninta ca va ataca Rusia "foarte curand", a anuntat grupul de monitorizare a website-urile islamiste SITE, transmite Reuters.

UPDATE Serviciile de securitate ruse vor analiza inregistrarea video difuzata joi de gruparea jihadista Statul Islamic (SI) in care aceasta ameninta ca va ataca Rusia 'foarte curand', a anunat joi seara purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de Reuters.

"Nu cunosc autenticitatea acestei inregistrari video, dar in orice caz aceasta va fi, indubitabil, analizata de serviciile noastre speciale (de securitate)", a declarat Peskov.

Al-Hayat Media Center, divizia media in limbi straine a Statului Islamic, a realizat si dat publicitatii o inregistrare video in limba rusa in care se afirma: "Curand, foarte curand, sangele se va intinde ca un ocean", a mentionat SITE, potrivit Agerpres.

Rusia a lansat o campanie aeriana in Siria la 30 septembrie in sprijinul fortelor presedintelui Bashar al-Assad impotriva gruparilor teroriste, intre care si organizatia jihadista Statul Islamic. Occidentul acuza insa Rusia ca bombardeaza mai mult pozitii ale opozitiei moderate siriene.

Anterior, gruparea SI a mai lansat apeluri la atacarea Statelor Unite si a Rusiei ca riposta dupa loviturile aeriene asupra pozitiilor jihadistilor din Siria.

Oficiali din serviciile de spionaj occidentale estimeaza ca gruparea jihadista a plasat o bomba in avionul Airbus A321-200 al companiei ruse Metrojet (cunoscuta si sub numele de Kogalamavia), prabusit pe 31 octombrie in peninsula egipteana Sinai.

Filiala egipteana a SI a revendicat responsabilitatea la cateva ore dupa incident.

Avionul implicat in accident efectua o cursa charter turistica intre statiunea egipteana Sharm el-Sheikh si orasul rus Sankt Petersburg. A decolat la ora locala 05:51, iar contactul radar a fost pierdut 23 de minute mai tarziu, cand avionul se afla la o altitudine de aproape 9.400 de metri. La bord se aflau 217 pasageri (214 rusi si 3 ucraineni) si 7 membri ai echipajului. Dupa pierderea contactului radar avionul a intrat intr-un picaj abrupt. Anterior, comandantul transmisese turnului de control ca are probleme cu echipamentele de comunicatie.
 

Articol recomandat de sport.ro
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Citește și...
NATO a luat la numărat contribuțiile membrilor, înaintea summitului din Ankara. România, lăudată până recent, e sub așteptări

Miniștrii de externe ai NATO se reunesc în Suedia, înaintea summitului din Ankara, și discută despre contribuțiile reale pentru apărare. Statele Unite cer cifre de la fiecare aliat, iar sprijinul pentru Ucraina rămâne un punct sensibil, împărțit inegal. 

Drone rătăcite în spațiul NATO și exerciții nucleare în Belarus. Noi tensiuni între Rusia și Ucraina

O dronă neidentificată a intrat în spațiul aerian al Letoniei pentru a treia zi consecutiv, a anunțat armata țării baltice. Avioane de vânătoare ale NATO, desemnate pentru misiunile de poliție aeriană, au fost mobilizate ca răspuns.

Liderii NATO, reuniți la Praga pentru Globsec Forum. România: „Nu se discută noi retrageri ale trupelor americane”

Capitala Cehiei, Praga, găzduiește în acest final de săptămână unul dintre cele mai importante evenimente de geopolitică din Europa. 

Recomandări
Consultări la Cotroceni cu parlamentarii neafiliați. Ce noi scenarii și majorități se conturează pentru noul Guvern

Președintele Nicușor Dan s-a întâlnit cu parlamentarii care nu mai sunt afiliați partidelor pe listele cărora au fost aleși în Parlament - precum SOS, POT și AUR.

Oana Țoiu, despre contestația lui Grindeanu la CCR: Partenerii internaționali nu înțeleg, ”e un risc generat de noi înșine”

Ministrul de Externe Oana Țoiu avertizează că blocarea programului SAFE printr-o contestație la CCR reprezintă un risc pe care România și-l creează singură, tocmai când are nevoie urgentă de finanțare pentru apărare.

ANIMAȚIE. Liftul căzut în gol la Ministerul Transporturilor s-a prăbușit și luni. După prima avarie, fusese făcută o revizie

Un lift în care se aflau șapte persoane a căzut în gol de la etajul patru al Palatului CFR din București, acolo unde are sediul Ministerul Transporturilor.