Dan Brown si-a lansat romanul "Inferno". Cand ajunge cartea pe rafturile din Romania

×
Codul embed a fost copiat

La New York a avut loc lansarea celui mai asteptat roman al anului: ''Inferno'', semnat de celebrul Dan Brown. La intalnirea scriitorului cu publicul si jurnalistii, din New York, a participat si corespondentul Stirilor ProTv, Remus Achim.

Cartea va fi lansata si in limba romana, pe 26 august, la Editura Rao.

Autorul bestsellerurilor "Codul lui Da Vinci", "Inger si Demon" si "Simbolul Pierdut" a recunoscut ca lucrul la noul sau roman nu a fost usor.

Dan Brown: ''A fost o perioada dificila inainte de lansarea ''Inferno''. Maine voi trimite toata echipa editoriala la spa''.

Dan Brown a vorbit foarte putin despre noua lui carte, "Inferno", spunand ca prefera sa-i lase pe cititori sa o descopere singuri.

Citește și
Andrei Plesu
Mircea Cartarescu, Andrei Plesu si Simona Sora, intre nominalizatii la premiile Uniunii Scriitorilor

A povestit insa despre copilaria lui si despre parinti. De la tatal sau, autor de manuale de matematica, scriitorul a mostenit pasiunea pentru numerologie.

Brown a tinut sa le multumeasca parintilor si mai ales mamei sale, a carei zi de nastere a coincis cu evenimentul de la Lincoln Center.

Al saselea roman al lui Brown il are ca personaj principal tot pe profesorul Robert Langdon, interpretat de Tom Hanks in "Codul lui Da Vinci".

In "Inferno", personajul isi pune viata in pericol de nenumarate ori, incercand sa descifreze un puzzle complicat, care are in centru ''Infernul'' lui Dante.

Cu ocazia lansarii, Dan Brown a primit o echipa de televiziune in casa lui din New Hampshire.

Decorata cu obiecte de arta medievala si dotata cu usi secrete, locuinta pare coborata chiar din romanele sale.

''-O sa ma gasiti in spatele acestui tablou.
-Cum ajungeti acolo?
-E foarte complicat. Trebuie sa apesi aici''.

Tabloul se dovedeste a fi intrarea secreta catre incaperea in care Brown si-a scris cel de-al saselea roman. In Romania, "Inferno" va fi lansat in august, la editura RAO.

Cartile lui Dan Brown au fost traduse in peste 52 de limbi si s-au vandut in peste 200 de milioane de exemplare.

Dintre acestea, cele peste 80 de milioane de exemplare vandute din "Codul lui DaVinci" i-ar fi adus scriitorului, potrivit unor estimari, 250 de milioane de dolari.

Si "Simbolul Pierdut", din 2009, a avut un succes imens - romanul s-a vandut in peste 1 milion de exemplare in primele 24 de ore de la aparitie.

Si in Romania cartile lui Dan Brown au inregistrat un record uimitor.
 

Articol recomandat de sport.ro
Bernadette Szocs, desemnată cea mai bună sportivă a anului 2025!
Bernadette Szocs, desemnată cea mai bună sportivă a anului 2025!
Citește și...
Noua carte a scriitoarei romanului
Noua carte a scriitoarei romanului "Totul despre sex", publicata partial pe internet de un hacker

Un pirat cibernetic a publicat pe internet pasaje din versiunea de lucru, deocamdata nefinalizata, a noului roman al scriitoarei Candace Bushnell, autoarea cartii "Totul despre sex", dupa ce a reusit sa sparga contul de e-mail al romancierei.

Mircea Cartarescu, Andrei Plesu si Simona Sora, intre nominalizatii la premiile Uniunii Scriitorilor
Mircea Cartarescu, Andrei Plesu si Simona Sora, intre nominalizatii la premiile Uniunii Scriitorilor

Mircea Cartarescu, Andrei Plesu, Radu Aldulescu, Filip Florian, Simona Sora si Florina Ilis se numara printre nominalizatii la premiile Uniunii Scriitorilor din Romania (USR) pe anul 2012.

Recomandări
Ilie Bolojan a făcut bilanțul celor șase luni de guvernare: „Vom avea un deficit mai mic decât 8,4% pe care ni l-am propus”
Ilie Bolojan a făcut bilanțul celor șase luni de guvernare: „Vom avea un deficit mai mic decât 8,4% pe care ni l-am propus”

Premierul Ilie Bolojan a făcut, marţi, un bilanţ al activităţii Executivului în 2025 și a declarat că, în prima jumătate a anului, măsurile Guvernului au pus finanțele publice în ordine, asigurând respectarea țintei de deficit la final de an.

Reformă majoră a concediilor medicale: angajatorul va plăti 5 zile. Ce se întâmplă cu prima zi
Reformă majoră a concediilor medicale: angajatorul va plăti 5 zile. Ce se întâmplă cu prima zi

Angajatorul va suporta plata a cinci zile de concediu medical, de la 1 februarie 2026, iar prima zi de concediu este diminuată de la plată. Guvernul a adoptat, în ședința de marți seara, o ordonanță de urgență în acest sens.

Până când vrea Guvernul să fie promulgată, „cel târziu”, legea privind pensiile magistraților. „Așteptăm observațiile CE”
Până când vrea Guvernul să fie promulgată, „cel târziu”, legea privind pensiile magistraților. „Așteptăm observațiile CE”

Absența celor patru judecători CCR de la ședința pentru pensiile magistraților naște noi discuții despre cum ar putea fi deblocată situația ca să nu pierdem 231 de milioane de euro.