Printre morti se afla cel putin trei straini. Cele cinci victime se aflau intr-un convoi care trecea prin nord-vestul Pakistanului. Alte 16 persoane au fost ranite.
Convoiul a sarit in aer in momentul in care trecea prin fata unei scoli de fete din districtul Lower Dir.
Potrivist autoritatilor pakistaneze, in convoi se aflau in principal membrii unor organizatii neguvernamentale, care urmau sa inaugureze scoala. Acestia erau insotiti de un important dispozitiv militar.
Anul trecut, in zona a fost lansata o ampla ofensiva impotriva talibanilor aliati retelei al-Qaida.
Urmărește Știrile PRO TV pe canalul de social media preferat:
Din Luxemburg pana in Polonia, sute de milioane de oameni infrunta o iarna grea. In aceste conditii, pe soselele continentului, accidentele sunt la ordinea zilei si ranitii se numara cu zecile.
Ratacit in golful Texas, el a fost salvat de o organizatie ecologista. Ingrijitorilor le-au trebuit trei luni ca sa-l readuca pe linia de plutire pe micul mamifer marin.
Parintii l-au dus in Italia ca sa-l fereasca de necazurile din tara, insa a pierit acolo tocmai de mana unor conationali. George, un adolescent de 15 ani a fost injunghiat intr-un parc din Torino, pentru ca a refuzat sa le dea agresorilor lui o tigara.
Vicepreședintele CNSAS, Mădălin Hodor, propune modelul german pentru dosarele Revoluției și Mineriadei, după ce președintele Nicușor Dan s-a declarat sceptic că acestea mai pot fi soluționate după 36 de ani.
Islanda a respins propunerea guvernului de a iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.
Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.