Cursul valutar, la 9 bani diferenta de cel mai ridicat nivel atins vreodata

×
Publicitate

Cursul de referinta anuntat de BNR a crescut vineri la 4,3598 lei/euro, si s-a apropiat de nivelul maxim istoric, intr-o piata in care dealerii cred ca BNR a continuat sa intervina indirect in piata pentru a sustine moneda nationala.

Un curs mai ridicat decat cel de vineri a fost afisat de banca centrala in urma cu 17 luni, la 30 iunie 2010, cand euro a atins punctul maxim si a fost cotat la 4,3688 lei.

Rata de referinta publicata de Banca Nationala a Romaniei (BNR) este cu 0,34 bani peste paritatea de joi, de 4,3564 lei/euro.

Moneda nationala s-a depreciat si in fata francului elvetian, BNR afisand o rata de 3,5263 lei/franc.

Cursul este cu 1,84 bani peste nivelul din sedinta precedenta, de 3,5079 lei/franc.

Pe de alta parte, leul s-a apreciat in raport cu dolarul, cursul oficial coborand cu 0,93 bani, de la 3,2348 lei/dolar la 3,2255 lei/dolar.

Primele tranzactii pe cursul de schimb leu/euro din sedinta de vineri au fost realizate la 4,3680 - 4,3700 lei/euro, respectiv cu 0,45 - 0,55 bani peste ultimele cotatii de joi, de 4,3635 - 4,3645 lei/euro.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Consiliul Concurentei are acordul CE sa amendeze patru companii petroliere pentru incalcarea legii

Comisia Europeana (CE) sustine concluziile investigatiei declansate in 2005 de Consiliul Concurentei pe piata carburantilor si recomanda sanctionarea companiilor anchetate intrucat piata de profil romaneasca face parte din cea europeana.

Viitorul tehnologiei in 5 gadgeturi. Cum functioneaza ecranele de telefon pliabile

Tehnologia se misca mai repede decat gandul. Cu fiecare calculator, smartphone si cip suntem tot mai aproape de viitorul complet tehnologizat.
 

Premierul italian si-a prezentat proiectul de austeritate. Senatul il sustine, italienii il contesta

In Italia, guvernul de tehnocrati condus de fostul comisar european Mario Monti a obtinut increderea Senatului, cu majoritate covarsitoare.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.