Criza loveste in masini! Se poarta mopedele

60206375

Vanzarile in sectorul auto au scazut simtitor din cauza crizei economice care afecteaza intreaga planeta, iar acum nevoia de deplasare a oamenilor a fost implinita de scutere si motociclete.


Vanzarile de motociclete, scutere si mopede a crescut de 4,5 ori la noua luni, fata de aceeasi perioada a anului trecut, la 12.860 unitati, avansul fiind dat de intrarea in statisticile Asociatiei Producatorilor si Importatorilor de Automobile a marcii Rich Sport, care detine 74% din piata.

Excluzand livrarile (9.537 unitati) din acest an ale modelelor marcii chinezesti Rich Sport, vanzarile de vehicule motorizate pe doua roti noi au crescut cu 16,3%, de la 2.856 exemplare in perioada ianuarie-septembrie a anului trecut la 3.323 unitati in intervalul corespunzator din acest an.

Numarul real al vanzarilor de vehicule motorizate pe doua roti din Romania este mai mare decat cel din statistica Asociatiei Producatorilor si Importatorilor de Automobile (APIA), deoarece mai multe firme mici vand scutere, iar aceste livrari nu sunt contabilizate de asociatie.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Leul se depreciaza! Euro a atins pragul de 3, 815 RON

Moneda nationala a inregistrat o tendinta de depreciere marti dimineata, in ton cu evolutia negativa a valutelor din regiune. Cursul a urcat la un maxim de 3,81 - 3,815 lei/euro in prima ora de tranzactionare.

Pretul petrolului a atins un minim istoric! 48 de dolari barilul!

Pretul petrolului a scazut din nou marti cu apropape doi dolari, sub 48 de dolari pe baril, minimul ultimilor trei ani si jumatate, extinzand caderea puternica din ziua precedenta.

Marile burse europene au revenit in urcare odata cu scumpirea petrolului

Bursele europene au crescut cu 1-2% in prima parte a sedintei de marti, dupa ce au deschis in scadere cu peste 1%, evolutia ascendenta fiind determinata de avansul actiunilor din sectorul energetic.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Vara lui 2026, un „iad climatic” în Europa. Caniculă, incendii și secetă: „Am avut un sentiment de apocalipsă”

Terase pustii, peisaje aride și o căldură sufocantă: vara lui 2026 rămâne cea în care schimbările climatice s-au impus brutal în viața europenilor, relatează AFP.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.