Vezi aici la cat se ridica venitul lunar al unui europarlamentar!

×
Codul embed a fost copiat

Europarlamentarii din noua legislatura a PE vor avea circa 6.000 de euro salariu lunar la care se adauga diverse indemnizatii, precum si o suma de aproape 18.000 de euro pentru a-si angaja, dupa ce criterii doresc, asistenti.

Indemnizatiile sunt menite sa acopere cheltuielile pe care le fac pentru indeplinirea atributiilor. Se platesc separat fata de salariu si sunt in numar de patru: indemnizatia pentru cheltuieli generale, indemnizatia forfetara de calatorie, indemnizatia anuala de calatorie si indemnizatia de sejur.

I. SALARIUL

Noul statut prevede ca salariul europarlamentarilor va fi de 38,5% din salariul de baza al unui judecator la CJCE - 7.665,31 euro brut , respectiv 5.963,33 de euro dupa taxare in sistemul UE.

II. INDEMNIZATIA PENTRU CHELTUIELILE GENERALE

Citește și
Porci
Europarlamentarii, preocupati de soarta porcilor

Indemnizatia pentru cheltuieli generale vizeaza acoperirea cheltuielilor din statul membru in care se exercita dreptul de vot precum costurile de administrare a biroului membrilor, factura telefonica si taxele postale, achizitionarea, utilizarea si intretinerea echipamentului computerizat si telematic si costul calatoriilor. In 2009, valoarea indemnizatiei este de 4.202 euro lunar.

III. INDEMNIZATIA FORFETARA DE CALATORIE

Indemnizatia forfetara de calatorie vizeaza acoperirea costurilor calatoriilor efectuate de europarlamentari in cadrul Comunitatii Europene pentru a participa la reuniunile oficiale ale Parlamentului European precum sedintele plenare, reuniunile comisiilor sau ale grupurilor.

Indemnizatia forfetara de calatorie acopera de asemenea cheltuielile aferente calatoriei precum costul rezervarilor, al biletelor, al transportului bagajelor sau al meselor. Suma rambursata depinde de tipul de transport pe care parlamentarul il utilizeaza.

IV. INDEMNIZATIA ANUALA DE CALATORIE

Indemnizatia anuala de calatorie este prevazuta pentru cazurile in care europarlamentarii trebuie sa calatoreasca in afara statului membru de origine pentru indeplinirea sarcinilor, dar in alte scopuri decat reuniunile oficiale. Aceasta este fixa si vizeaza atat costul drumului dar si cel al cazarii. Pentru 2009, indemnizatia este de cel mult 4.148 de euro.

V. INDEMNIZATIA DE SEJUR

Europarlamentarii vor primi indemnizatia de sejur in cuantum de 298 de euro pe zi, in cazul participarii la reuniunile oficiale ale organismelor parlamentare pe care fiecare eurodeputat le deserveste si care sunt organizate in cadrul Comunitatii Europene. Aceasta acopera cazarea, mesele si toate celelalte cheltuieli aferente participarii la reuniunile respective. In plus, PE plateste 149 de euro pe zi plus cheltuielile pentru cazare si mic dejun pentru participarea la reuniunile organizate in afara Comunitatii Europene.

VI. STAFF-UL EUROPARLAMENTARILOR

Eurodeputatii au dreptul de a-si angaja personal propriu care sa ii ajute in exercitarea atributiilor ce le revin. Membrii echipei sunt alesi in mod liber de eurodeputati. Suma lunara maxima de care dispun europarlamentarii pentru angajarea staff-ului se ridica la 17.540 de euro.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Decizia luată de Cristi Chivu zguduie Serie A
NEWS ALERT Decizia luată de Cristi Chivu zguduie Serie A
Citește și...
Basescu: Romani, mergeti la vot, chiar daca introduceti in urna un vot nul
Basescu: Romani, mergeti la vot, chiar daca introduceti in urna un vot nul

Presedintele Basescu i-a indemnat pe romani, in discursul sustinut la intalnirea cu reprezentantii comunitatii romanesti din Paris, sa participe la alegerile pentru Parlamentul European din 7 iunie, chiar daca voteaza sau nu.

Europarlamentarii, preocupati de soarta porcilor
Europarlamentarii, preocupati de soarta porcilor

"Lasati-i pe romani sa-si taie porcii si mieii asa cum stiu ei mai bine", incearca sa ii convinga pe europeni, cativa dintre euro-parlamentarii nostri.

Europarlamentarii se stramba la Facebook: romii sunt subiect tabu
Europarlamentarii se stramba la Facebook: romii sunt subiect tabu

Deputatii socialisti din Parlamentul European au condamnat Facebook pentru ca a gazduit pe site grupuri de discutie anti-romi.

Recomandări
Val polar deasupra României de Crăciun. Va viscoli, iar temperaturile coboară și la -10 grade și se va forma polei
Val polar deasupra României de Crăciun. Va viscoli, iar temperaturile coboară și la -10 grade și se va forma polei

Un val de ninsori se revarsă peste România chiar în seara de Ajun. 19 județe și Capitala sunt sub cod de vânt și viscol. Pe șosele, zăpada a provocat deja mai multe accidente.

Contradicții între declarațiile ISU Sibiu și ale reprezentanților hotelului unde a căzut tavanul peste turiști
Contradicții între declarațiile ISU Sibiu și ale reprezentanților hotelului unde a căzut tavanul peste turiști

Polițiștii și inspectorii de stat în construcții fac cercetări amănunțite după ce peste șapte turiști aflați în piscina hoteluui Hilton din Sibiu s-a prăbușit tavanul.

Autoritățile mobilizează 23.000 de polițiști, jandarmi și pompieri de sărbători. Șoferii, sfătuiți să fie pregătiți de drum
Autoritățile mobilizează 23.000 de polițiști, jandarmi și pompieri de sărbători. Șoferii, sfătuiți să fie pregătiți de drum

Un număr de 23.000 de polițiști, jandarmi, pompieri și polițiști de frontieră sunt în aceste ore pe străzile României și sunt pregătiți să intervină, mai ales că iarna a sosit.