Situatie stranie, la Bacau, pe malul Siretului. Pescarii au alertat imediat autoritatile dupa ce au facut descoperirea

×
Publicitate

Mai multi pescari au alertat autoritatile, dupa ce au gasit trei cadavre de porci mistreti in albia raului Siret. In timp ce localnicii cred ca turma de mistreti ar fi putut fi otravita, voluntarii spun ca cel mai probabil animalele s-au inecat.

La fata locului au venit si inspectorii veterinari care au cercetat zona, de frica unui focar de infectie.

Alarma a fost data de mai multi pescari, care au anuntat autoritatile ca in albia raului Siret, in drepul localitatii Cleja, din judetul Bacau, au vazut mai multe cadavre de porci mistreti.

"Porci mistreti morti, dar eu stiu ca astia inoata. Sa nu fi fost otraviti sau prinsi in lat", a spus un pescar.

"Inoata dar sa fi mancat ceva otravit sau or fi fost impuscati. O fi mancat ceva chimicale ca altfel nu cred ca ar fi venit", a spus un altul.

Ajunsi fata locului, inspectorii au gasit trei lesuri si au chemat imediat pompierii pentru a le scoate din apa.

Florin Balta, purtator de cuvant DSVSA Bacau: "3 cadavre de porc mistret pe cursul raului Siret. In aceste conditii inspectorii sanitar veterinar au constatat ca se aflau in stare avansata de putrefactie. Conform legislatiei in vigoare au fost dirijate spre neutralizare."

Veterinarii au ridicat probe, iar cadavrele au fost preluate de o societate care se va ocupa de distrugerea lor. Intre timp, voluntarii incearca sa isi dea seama cum a fost posibil ca animalale sa piara in apele raului.

Marius Balan - voluntar Centrul Regional de Ecologie: "Presupunem ca pe timpul iernii porcii umbland in turma s-au inecat umbland pe gheata subtire acum lacul a scazut si datorita incalzirii apei cadavrele au iesit la suprafata."

Inspectorii veterinari au luat la pas zona pentru a se asigura ca nu au de a face cu un focar de infectie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
Citește și...
Un ucrainean abandonat într-un pârâu de companioni a fost salvat cu elicopterul din Munții Maramureșului

Un tânăr ucrainean care a trecut granița în România, prin Munții Maramureșului, împreună cu un grup de cetățeni din țara vecină, a fost abandonat de către compatrioții săi, într-un pârâu, în momentul în care, epuizat fiind, nu s-a mai putut deplasa.

Un băiat de 9 ani din județul Constanța a murit după ce a fost prins sub un capac de canalizare, în timp ce se juca

Un băiat de 9 ani a murit, miercuri, după ce a fost prins sub capacul unei canalizări în timp ce se juca în curtea unui imobil, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa.

Urs de 400 de kilograme, împușcat în Poiana Brașov. Autoritățile spun că reprezenta un pericol pentru turiști

Un urs care şi-a făcut apariţia de mai multe ori în ultima perioadă în Poiana Braşov a fost împuşcat, întrucât fusese deja relocat şi s-a întors în zonă. 

Recomandări
Câți bani a strâns un român plătit cu salariul mediu în 18 ani de contribuții la Pilonul II. Din 2027 se schimbă regulile

Câștigurile românilor care au pensie privată obligatorie au ajuns în total la aproape 18 miliarde de euro, în cei 18 ani de când există Pilonul 2. 

Cine deține, de fapt, datoria României. Cui plătim toți românii rate și dobânzi

Cu o datorie publică de aproape 62% din PIB, România depinde tot mai mult de finanțarea venită din partea investitorilor. Băncile, fondurile de pensii și investitorii străini se numără printre principalii creditori ai statului.

„Mi-a atins și sânii, m-a întrebat dacă am silicoane”. Mărturii ale pacientelor psihologului Ion Duvac

Mai multe femei îl acuză pe psihologul Ion Duvac de abuzuri sexuale. Polițiștii serviciului de investigații criminale din București l-au condus la audieri după ce i-au percheziționat casa și cabinetul.