Cum vrea Gregorian Bivolaru sa scape de inchisoare. Liderul MISA sustine ca este persecutat de securitatea romaneasca

61789329

Gregorian Bivolaru nu va fi extradat deocamdata in Romania. Decizia a fost amanata pana in 11 mai. Judecatorii din Paris vor sa verifice daca este adevarata declaratia fondatorului ''Miscarii de Integrare Spirituala in Absolut''.

Bivolaru, aflat intr-o inchisoare din Franta, sustine ca este persecutat de securitatea romaneasca.

Decizia de extradare a lui Gregorian Bivolaru in Romania s-a judecat joi. Liderul MISA a fost reprezentat de cinci avocati care au sustinut ca Bivolaru nu vrea sa ajunga in Bucuresti pentru ca este persecutat de serviciile de informatii, adica de SRI. De aceea ar fi fugit din Suedia cu un pasaport bulgar fals, pentru ca agentii securitatii romanesti erau pe urmele lui.

Bivolaru

Asa ca instanta franceza a cerut o investigatie care sa stabileasca daca Bivolaru este o victima. Adeptii acestuia de la MISA au urmarit procesul.

Claudia Mitrofan, misa.tv: "Bivolaru a mai cerut sa fie judecat in libertate, sub control electronic, insa instanta a respins cererea."

misa.tv

Se pare ca Bivolaru cauta orice motiv pentru a nu ajunge intr-un penitenciar din Romania unde ar trebui sa execute o pedeapsa de sase ani. Pe numele lui exista o condamnare definitiva, emisa de Inalta Curte de Casatie si Justitie, pentru trafic de persoane si acte sexuale cu minori.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Patru turnuri de 17 etaje ar putea aparea in sectorul 2 al Capitalei, pe strada Baicului

Patru turnuri de 17 etaje ar putea aparea in sectorul 2 al Capitalei, pe strada Baicului, numarul 31, pe o bucata din terenul fostei platforme industriale Sintofarm.

SRI vrea sa modifice legea, dupa atacurile teroriste din Bruxelles. Ce poate face un ofiter special in caz de forta major

Atentatele sangeroase din Bruxelles au efecte si in Romania. Miercuri, Serviciul Roman de Informatii a cerut o lege care sa-i ofere puteri sporite atunci cand actioneaza pentru anihilarea unor suspecti de terorism.

Ultima sansa pentru Ionut Gologan. Ce i-au scris Klaus Iohannis si Dacian Ciolos sultanului din Malaysia

Guvernul vrea sa negocieze cu Malaysia acorduri de asistenta juridica si transfer al prizonierilor, in speranta ca face astfel un pas spre aducerea in tara a lui Ionut Gologan.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.