O romanca face pantofi pentru Nicolas Cage si Matt Damon

×
Codul embed a fost copiat

Italia, la picioarele unei romance... Sau, mai degraba, invers. Vorbim despre o creatoare de moda originara din Romania, care a reusit sa ocupe un loc fruntas pe piata marochinariei din Peninsula.

 

Pantofii, curelele si posetele "made by Cristina Toma" sunt la mare cautare, desi nu sunt deloc ieftine. Iar pe lista clientilor apar italieni cu stare, dar si vedete de la Hollywood, ca Matt Damon si Nicolas Cage.

Cristina Toma este primita cu bratele deschise peste tot. A plecat din Piatra Neamt acum 12 ani, a urmat Institutul de moda Borgo din Milano si a furat meserie in cei 6 ani cat a lucrat la casa de moda Krizia. De doi ani are linia sa proprie de incaltaminte, prezenta in cele mai exclusiviste magazine din Milano. Si se vand cu succes, chiar daca "sar" de 1.000 de euro perechea.

Pana la succesul in capitala italiana a modei, Cristina Toma a strabatut un drum lung si dificil. Nu face compromisuri in legatura cu materialele pe care le foloseste.

Citește și
moda
Ele dau tonul in moda 2010!

Pentru o colectie de 10-15 modele, Cristina lucreaza cam 6 luni. Pare mult, dar trebuie sa stiti ca fiecare pereche trece prin aproximativ 20 de maini.

Din atelierul ei, mergem in Parabiago, supranumit "orasul pantofilor". Stefano Milanesi este un nume in profesia sa. Taie pielea de sarpe ca nimeni altul. Fetele de pantofi ajung in final in mainile lui Alberto, care bate cuiele in talpa, slefuieste si da pantofului forma finala.

Si de aici, in picioarele clientilor, oameni cu bani, pentru care o pereche de pantofi de calitate inseamna un simbol al succesului.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
Moda anului 2010 = combinatii indraznete
Moda anului 2010 = combinatii indraznete

Combinatii indraznete pentru urmatoarele sezoane! Asta propun casele de moda care isi expun creatiile zilele acestea, la Saptamana Modei de la Berlin.

Ele dau tonul in moda 2010!
Ele dau tonul in moda 2010!

Cine va face legea in moda anul acesta? Specialistii sunt de parere ca exista cateva vedete pe care ar trebui sa le urmarim in 2010 pentru inspiratie, pentru ca ele dau tonul in moda.

Recomandări
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video

Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Craiova trasmite joi dimineaţă că în zonele montane ninge viscolit, fapt ce îngreunează acţiunile de deszăpezire.

Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an 2026 extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”
Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an 2026 extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”

Nadia Comăneci, cel mai titrat sportiv român la Jocurile Olimpice, a postat în social media un mesaj de Sărbători, în care menţionează faptul că urmează un an olimpic.

 

Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”
Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”

Numărul cazurilor de gripă în București s-a mărit în această perioadă, ajungând la aproximativ 80 de persoane care se prezintă într-o zi la camera de gardă, afirmă Dr. Adrian Marinescu, managerul Institutului de Boli Infecţioase Matei Balş din Capitală.