Vremea azi, 23 aprilie. Regiuni vizate de ploi torențiale și grindină. Maximele zilei

×
Publicitate

În jumătatea vestică a țării avem, miercuri, o zi cu multă instabilitate și ploi zgomotoase. Cantitățile de apă strânse vor trece de 15-25 de litri pe metru pătrat.

În restul țării, găsim soare și vreme foarte plăcută, însă nu este exclus să vină o ploaie de scurtă durată. Temperaturile rămân ridicate pentru acest moment al anului.

Maximele pornesc de la 18 grade pe litoral și vor ajunge până la 26 de grade în sudul țării.

Vremea în țară

Vedem ce se întâmplă în fiecare regiune și începem cu Dobrogea și cu Bărăganul. Pe aici este un pic de ceață la începutul zilei. Apoi, atmosfera devine foarte plăcută, iar la amiază se vor înregistra 25 de grade.

În Moldova sudică și în nordul Munteniei, vremea continuă să se încălzească.

Nu sunt anunțate ploi; norii vor fi rari pe timpul zilei, iar după prânz se ating și aici 25 de grade.

În nordul Moldovei și în Bucovina se anunță o zi însorită, însă pe la munte vin ploi zgomotoase.

Temperaturile, mai ridicate decât marți, se vor situa între 23 de grade la Suceava și Piatra Neamț și 26 de grade la Iași.

În nordul Transilvaniei și în Maramureș se mai încălzește puțin față de marți. Temperaturile urcă până la 24 de grade. În a doua parte a zilei, se înnorează și apar averse cu tunete și fulgere, iar vântul va crește în intensitate în timpul ploilor.

În ținuturile vestice, instabilitatea crește treptat. Vin mai multe reprize de ploi zgomotoase, care lasă în urmă cantități de apă de până la 25 l/mp. O să cadă grindină, vântul bate tare, iar temperaturile, în scădere față de ieri, ajung pe la 23 de grade.

În Transilvania găsim atmosferă instabilă. Apar averse cu tunete, fulgere, căderi de grindină și intensificări ale vântului. Nu lipsesc perioadele cu soare, iar la amiază vor fi cel mult 24 de grade la Alba Iulia și la Târgu Mureș.

În Oltenia, vin ploi consistente, însoțite de întreaga suită de fenomene specifice instabilității. Apare și soarele pe parcursul zilei, iar temperaturile scad ușor.

În ținuturile sudice, predomină vremea frumoasă. Doar în vestul provinciei apar ceva înnorări și averse. Temperaturile rămân ridicate pentru această dată și vor ajunge pe la 26 de grade.

Vremea în București

În București, astăzi o să fie din nou mai cald decât ar trebui. Atmosfera se menține însorită toată ziua, iar maxima va ajunge pe la 26 de grade.

Vremea la munte

La munte, astăzi o să plouă cam peste tot. După prânz, vor fi averse însoțite de tunete, fulgere și vânt activ. E posibil să cadă grindină, iar în unele masive, cantitățile de apă vor depăși 25 de litri pe metru pătrat.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Vremea s-ar putea schimba radical de 1 Mai. Avertizările meteorologilor

Deși traversăm o perioadă neobișnuit de caldă pentru aprilie, de 1 Mai am putea avea o surpriză neplăcută. Potrivit măsurătorilor ANM, o masă de aer rece va pătrunde săptămâna viitoare prin nordul țării și va avansa treptat către sud.

Cod portocaliu de ploi şi vânt puternic în zone din trei judeţe. Avertizare ANM de vreme severă imediată

Meteorologii au emis, marţi, avertizări nowcasting Cod portocaliu de averse, descărcări electrice şi intensificări ale vântului, valabile pentru zone din trei judeţe.  

Cod galben de ploi torențiale și grindină în 25 de județe. Zonele afectate de vreme extremă. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, marţi, o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată, valabilă pe parcursul acestei zile în 25 de judeţe.

Recomandări
Bilanțul incidentelor cu drone și mine marine din România, de la începutul războiului din Ucraina. Raportul publicat de MApN

MApN prezintă situația incidentelor cu drone și mine marine care au pătruns pe teritoriul României, încă de la începutul invaziei rusești pe scară largă în Ucraina.

Minister: Ultimul element al podului peste Siret, gata de montare. Drumul Expres Brăila-Galaţi se deschide în acest an

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Ionel Scrioșteanu, anunță că se montează ultimul element al noului pod peste Siret de pe Drumul Expres Brăila-Galați (DEx6), care va fi cel mai complex după podul peste Dunăre de la Brăila.

Au rămas fără ajutorul pentru facturile la energie pentru că au greșit CNP-ul. Peste 100.000 de cereri au fost respinse

Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au beneficiat, în luna august, de tichetul de energie, suma totală virată de Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială (ANPIS) în conturile de mandat poştal ridicându-se la 35,782 milioane de lei.