Cod galben de furtuni şi averse în zone din 15 judeţe, în cursul zilei de vineri

62262418
Shutterstock

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, o avertizare Cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată, valabilă pe parcursul acestei zile în zone de 15 judeţe, scrie Agerpres. 

Conform prognozei de specialitate, în intervalul orar 12:00 - 21:00, în Oltenia, nordul Munteniei, sud-vestul Transilvaniei şi local la munte vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată care se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, averse torenţiale, intensificări de scurtă durată ale vântului, vijelii şi grindină.

Cantităţile de apă vor depăşi 20 - 30 litri/mp şi, izolat, 40 litri/mp.

Judeţele avertizare sunt: Prahova, Buzău, Braşov, Dâmboviţa, Argeş, Olt, Dolj, Vâlcea, Gorj, Mehedinţi, Caraş-Severin, Hunedoara, Alba, Sibiu şi Cluj.

Meteorologii precizează că manifestări de instabilitate atmosferică vor fi sâmbătă (4 iunie) în vest, centru, nord, la deal şi la munte, iar duminică (5 iunie) şi în restul ţării.

Pentru zona Municipiului Bucureşti, în schimb, vremea va fi călduroasă, cu o maximă a temperaturii aerului în jurul valorii de 31 de grade. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab şi moderat.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
ANM a emis o ”prognoză specială” pentru București: ”Val de căldură intens, temperaturi extreme, caniculă, nopți tropicale”

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, duminică, o ”prognoză specială” pentru București, valabilă până în ziua de 05 august.

ANM a emis cod roșu de caniculă în trei județe din România. Temperaturile ajung la 40 de grade. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare Cod roşu de căldură intensă şi temperaturi extreme, care va afecta, în următoarele 24 de ore, trei judeţe.

Vremea azi, 2 august. Canicula pune stăpânire pe mare parte din țară. Unde se ating 40 de grade

Ziua de duminică aduce o atmosferă înăbușitoare în multe zone din țară. Canicula se instalează după prânz în regiunile intracarpatice, în sud-vestul și în nord-estul țării. 

Recomandări
VIDEO Două elicoptere s-au ciocnit în Grecia în timpul intervenției la incendii. România nu are aeronave sau piloți trimiși

Două elicoptere s-au ciocnit duminică în timp ce interveneau la un incendiu violent în Grecia, a anunţat serviciul de pompieri. Autoritățile române precizează că țara noastră nu are nicio aeronavă și nici piloți dislocați în Grecia.

Secretar de stat: Vom începe ”de mâine” dialogul cu marii consumatori de energie, să își reducă ”în mod voluntar” consumul

Autoritățile române au acționat de urgență, duminică, pe Dunăre, pentru a crește debitul de apă necesar centralei nucleare de la Cernavodă. Un oficial al Ministerului Energiei spune că sunt așteptate două săptămâni dificile.

Dronă intrată în România, Armata a ridicat avioane F-16. Ținta a mers apoi în Ucraina și distrusă de forțele ucrainene

O dronă a intrat duminică în România, unde a stat timp de 20 de minute, înainte de a se duce spre teritoriul Ucrainei, unde a fost distrusă de forțele ucrainene, a transmis MApN. Armata a ridicat două F-16 care au monitorizat permanent drona.