Cetatean ungar cautat de autoritati pentru datorii de 4 milioane euro. Ce a facut barbatul

61299391

Inspectorii fiscali aradeni au reclamat la DNA un cetatean ungar, administrator la o firma care tranzactioneaza cereale, dupa ce acesta ar fi fugit din tara lasand in urma datorii la stat de patru milioane de euro.

Barbatul a condus ani de zile o firma din localitatea Sintea Mare, insa nu a platit niciodata obligatiile fiscale catre statul roman, acumuland datorii de aproape 18 milioane de lei, adica patru milioane de euro.

Reprezentantii Directiei Generale a Finantelor Publice (DGFP) Arad afirma ca administratorul nu e de gasit, iar societatea nu are bunuri ce pot fi executate silit pentru recuperarea banilor.

Probabil s-a intors in Ungaria, in felul acesta demonstrand reaua credinta si considerand ca astfel poate eluda plata obligatiilor datorate de societatea pe care o administreaza”, a declarat purtatorul de cuvant al DGFP Arad, Calin Arusti.

Inspectorii aradeni mai au o singura solutie pentru recuperarea banilor. “Vom contacta autoritatile fiscale ungare, conform procedurii de colaborare interstatala, pentru a se incerca recuperarea sumei datorate de firma prin executarea silita a bunurilor detinute de administrator ca persoana fizica”, a declarat Calin Arusti.

Cu alte cuvinte, barbatul ar putea ramane fara casa, terenuri sau alte proprietati. Nu este singurul administrator de firma din Arad care ar putea raspunde cu bunurile personale pentru datoriile la stat, insa aceasta este suma cea mai mare pe care DGFP Arad incearca sa o recupereze in acest fel. Mai exista 12 cazuri, in care datoriile acumulate sunt de 57 milioane de lei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Padurea abandonatilor din Arad, locul unde animalele de companie sunt "uitate" de stapani. Printre ele sunt si doi pitoni

Un fenomen cel putin ciudat se intampla in ultima vreme intr-o padure apropiata de Arad.

Zeci de copii au luat parte la un concurs de prins purcei, la Pecica, in judetul Arad

Pe locuri, fiti gata, start! Atat au asteptat sa auda zeci de copii din Pecica, judetul Arad, care au participat la un concurs de... prins purcei. Castigatori au fost cei care s-au dovedit mai iuti de picior si mai indemanatici decat grasutele animale.

CANICULA in vestul tarii. Termometrele indica 35 de grade la umbra la Arad si 34 la Timisoara

O arsita cumplita a pus stapanire pe toata partea de vest a Romaniei. Meteorologii spun ca, la orele pranzului, la Arad, mercurul termometrelor indica 35 de grade Celsius, la umbra.

Recomandări
Cum funcționează GlobalEye, noul sistem avansat de supraveghere al NATO de care va beneficia și România

După mai bine de 40 de ani, NATO începe cea mai amplă modernizare a sistemului său de avertizare aeriană. 

Președintele Nicușor Dan, la summitul NATO de la Ankara. România va fi membru fondator al băncii NATO

Preşedintele Nicuşor Dan a ajuns marți la Ankara, unde are loc Summitul NATO, context în care va pleda pentru importanţa sprijinului aliat în regiunea Mării Negre şi pentru consolidarea apărării aeriene şi maritime.

Premieră istorică: Misiune spațială condusă din România. Un satelit pentru securitatea cibernetică, plasat pe orbită

România marchează o premieră în industria spațială europeană. Un satelit construit pentru a testa apărarea cibernetică în spațiu a fost lansat cu succes din California.