UEFA a deschis o anchetă după incidentele de la meciul dintre România și Kosovo. Ce sancțiuni riscă FRF

Kosovo - România
Facebook / Echipa națională de fotbal a României

UEFA a anunţat, joi, deschiderea de proceduri disciplinare împotriva Federaţiei Române de Fotbal ca urmare a problemelor de la meciul România – Kosovo, din preliminariile Euro-2024.

FRF riscă sancţiuni pentru blocarea căilor de trecere, aprinderea de obiecte pirotehnice, aruncarea de obiecte, mesaj provocator cu caracter ofensator şi comportament rasist, conform news.ro.

România a învins Kosovo, scor 2-0, marţi seară, pe Arena Naţională, în grupa I de calificare la Euro-2024.

Întâlnirea a fost întreruptă în minutul 18, după ce gruparea Uniţi Sub Tricolor a arborat un banner inscripţionat „Kosovo este Serbia” şi a scandat acest slogan, iar jucătorii kosovari s-au oprit din joc părăsind terenul.

Arbitrul francez Delajod a suspendat meciul pentru „comportament discriminatoriu” trimiţându-i şi pe tricolori la vestiare. Jocul s-a reluat după 50 de minute, timp în care bannerul din tribună a fost îndepărtat.

Ce s-a întâmplat înainte ca Liam Payne să moară. A apărut înregistrarea audio a apelului de urgență: „Trimiteți pe cineva de urgență, pentru că…”
Ungurii au reacționat după ce România a obținut o nouă victorie în Nations League

România a învins Kosovo cu 2-0 pe Arena Națională, într-un meci nebun din Grupa I a preliminariilor EURO 2024. Partida a fost suspendată în minutul 21 din cauza unui banner anti-Kosovo afișat de ultrașii români, iar golurile au fost înscrise spre final.

Kosovo și România au remizat, vineri, la Priștina, scor 0-0, într-un meci disputat în Grupa I din preliminariile EURO 2024.

Kosovo va depune o cerere de aderare la UE în zilele următoare. România nu îi recunoaște independența

Kosovo intenționează să depună în mod oficial o cerere de aderare la UE în zilele următoare - o încercare de a arăta capitalelor europene că se gândește serios la reforme.

Noul șef al NATO, mesaj pentru Putin după ce Zelenski și-a prezentat „planul de victorie”. Ce spune despre aderarea Ucrainei

Președintele Ucrainei, și-a susținut planul pentru victorie, la Bruxelles. Iar Washington-ul , a anunţat un nou ajutor militar consistent, pentru Ucraina, de 425 de milioane de dolari.

O „țintă aeriană” a pătruns 14 kilometri în România. Avioane F-16 și F-18, ridicate în aer. A fost emis mesaj RO-Alert

MApN a anunțat, joi, că, în jurul orei 17:00, sistemul de supraveghere radar al Armatei Române a indicat o ţintă aeriană de mici dimensiuni într-o zonă în largul Mării Negre, la aproximativ 150 km est de localitatea Mihail Kogălniceanu, judeţul Constanţa.

Averile „prezidențiabililor” - Lista caselor și conturilor cu bani. Cine este cel mai bogat candidat la Cotroceni

Avem candidați la prezidențiale care au mai multe case, mașini, precum și sume impresionante în conturi, dar și candidați, care trăiesc doar din salariu și au credite.