Record istoric în meciul câștigat de FCSB în Liga Europa, în fața sârbilor de la Backa Topola

Facebook/FCSB

Meciul câștigat de echipa FCSB, joi, în fața formației sârbe Backa Topola, în turul doi preliminar al Ligii Europa, a stabilit un record istoric.

Potrivit statisticienilor Gracenote, FCSB - Backa Topola, scor 6-6 (5-4), este prima partidă jucată vreodată în cupele europene în care ambele echipe reușesc sa înscrie de cel puțin 5 goluri în timpul regulamentar de joc, exceptând deci loviturile de departajare.

"Meciul de calificare dintre TSC Backa Topolași FCSB este primul meci din istoria competițiilor europene (peste 24.000 de meciuri analizate, cu excepția Cupei Intertoto) în care ambele echipe înscriu cel puțin cinci goluri (cu excepția loviturilor de pedeapsă)", scrie publicația Gracenote, într-o postare pe Twitter.

Meci nebun în Liga Europa!

Meci nebun în Liga Europa! Apelul dramatic al fanilor după FCSB-Backa Topola, scor 6-6 (5-4)
Ce a pățit jurnalista care a filmat ultimele imagini cu Aleksei Navalnîi în viață

Echipa FCSB a avut parte de un meci nebun în Liga Europa, joi seară, în fața formației sârbe Backa Topola, pe care l-a câștigat dramatic la loviturile de departajare, după ce la finalul prelungirilor scorul a fost 6-6.

Cu lotul afectat puternic de coronavirus, FCSB a reușit să se califice în turul trei preliminar al Ligii Europa, într-un meci în care s-au încris 12 goluri în 120 de minute, iar sârbii au avut doi jucători eliminaţi şi au înscris de patru ori în inferioritate .

Sârbii au condus cu 2-0, apoi au rămas în inferioritate numerică şi au reuşit totuşi să înscrie de patru ori.

De la Backa au fost eliminaţi doi jucători (Ponjevic ’44 şi Siladji ’103). Trei dintre golurile înscrise în inferioritate numerică de Backa au venit la un minut după goluri marcate de FCSB, scrie News.ro.

La finalul prelungirilor, scorul a fost 6-6, golurile fiind înscrise de Milicevic ’11, Duronjic ’14, Antonic ’51, Tomanovic ’90+4, ‘117 şi Tumbasevic ’105+1 pentru gazde, respectiv Coman ’25, Man ’50, ’63 (penalti), ’105, Balaz ‘90+3 (autogol) şi Petre ’108 pentru FCSB.

Penaltiul a fost acordat pentru un fault la Coman. La loviturile de departajare, portarul echipei FCSB, Răzvan Ducan, a apărat lovitura lui Banjac, de la Backa Topola. Pentru Backa au înscris Tomanovic, Zec, Antonic şi Djuric. Pentru FCSB au marcat Moruţan, Perianu, Panţîru, Petre şi Man.

FOTO Cum a fost surprins Dani Alves la trei zile după ce a ieșit din închisoare
Presa internațională, după Backa Topola - FCSB: "Unul dintre cele mai nebune meciuri din istorie!"

"Unul dintre cele mai nebune meciuri din istorie!" este titlul de pe site-ul sârb RTV, după meciul câștigat de echipa FCSB, cu scorul de 6-6 (5-4), în fața formației Backa Topola, în turul doi preliminar al Ligii Europa.

Echipa FCSB a avut parte de un meci nebun în Liga Europa, joi seară, în fața formației sârbe Backa Topola, pe care l-a câștigat dramatic la loviturile de departajare, după ce la finalul prelungirilor scorul a fost 6-6.

Focar de Covid-19 la FCSB. Antrenorul, un jucător și cinci membri din staful tehnic, depistați pozitiv

Gruparea FCSB a anunţat marţi că în urma testelor efectuate înaintea partidei cu Baccka Topola, din preliminariile Europa League la fotbal, au fost înregistrate şapte rezultate pozitive, dintre care şase aparţin membrilor din staful tehnic.

Explozie la Rafinăria Petromidia. Nu s-au înregistrat victime. Reacția companiei | VIDEO

O explozie a avut loc vineri dimineață la Rafinăria Petromidia. La nivelul județului Constanța a fost activat Planul Roșu de Intervenție.

Ce a găsit armata în locul în care a căzut drona militară, în Brăila. Reacția MApN | VIDEO

Ministerul Apărării Naționale (MApN) anunţă vineri că elemente dintr-o posibilă dronă au fost găsite în Insula Mare a Brăilei.

20 de ani de la aderarea României la NATO, „cea mai puternică alianţă politico-militară din lume”

S-au împlinit 20 de ani de la aderarea României la NATO, iar responsabilii Apărării și politicienii s-au întrecut în mesaje care evidențiază garanțiile de securitate pe care ni le oferă Alianța în contextul războiului pornit de Rusia în Ucraina.