Simona Halep s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Românca își dispută și locul 1

simona halep

Simona Halep s-a calificat, miercuri, în semifinale la Roland Garros, după ce s-a impus în fața nemțoaicei Angelique Kerber cu scorul 6 - 7, 6 - 3, 6 - 2.

În semifinale, Simona Halep o va întâlni pe jucătoarea spaniolă Garbine Muguruza, locul 3 WTA.

Românca trebuie să câștige partida împotriva lui Muguruza, pentru a-și păstra poziția în fruntea ierarhiei mondiale WTA.

HALEP - KERBER LIVE TEXT CU DESFĂȘURAREA PARTIDEI:

Halep - Kerber 6 - 7, 6 - 3, 6 - 2 Simona câștigă partida și se califică în semifinale la Roland Garros.

Mesaj către Zelenski: „OK, am reuşit. Acum du-te şi câştigă lupta”

Halep - Kerber 6 - 7, 6 - 3, 5 - 2 Simona își păstrează break-ul avans.

Halep - Kerber 6 - 7, 6 - 3, 4 - 2 Nemțoaica rămâne în meci. Pierde primul punct al game-ului, apoi servește precis și le câștigă pe următoarele 4.

Halep - Kerber 6 - 7, 6 - 3, 4 - 1 Liderul mondial câștigă un punct spectaculos, la 30-15, cu un forehand în lung de linie.

Halep - Kerber 6 - 7, 6 - 3, 3 - 1 Simona reușește încă un punct spectaculos.

Halep - Kerber 6 - 7, 6 - 3, 2 - 1 Angelique Kerber a câştigat primul game din setul decisiv, cu un punct pierdut.

Halep - Kerber 6 - 7, 6 - 3, 2 - 0 Joc perfect al Simonei în aceste moment. Break la 0 reușit de Simona.

Halep - Kerber 6 - 7, 6 - 3, 1 - 0 Simona începe bine setul decisiv. A servit bine și a închis game-ul cu un as, după un joc solid, fără greșeli.

Halep - Kerber 6 - 7, 6 - 3, 0 - 0 A început setul trei. Simona Halep servește prima.

SETUL DECISIV

Halep - Kerber 6 - 7, 6 - 3 Simona Halep se impune în setul II și trimite partida în setul decisiv.

Halep - Kerber 6 - 7, 5 - 3 Jucătoarea noastră a câștigat cu emoții acest game.

Halep - Kerber 6 - 7, 4 - 3 Simona a condus cu 30-0, dar Kerber a revenit și a câștigat game-ul.

Halep - Kerber 6 - 7, 4 - 2 Simona Halep n-a avut deloc probleme pe propriul serviciu în acest set.

Halep - Kerber 6 - 7, 3 - 2 Simona avut șansa de a se detașa la două break-uri, dar a ratat. Kerber se apără foarte bine.

Halep - Kerber 6 - 7, 3 - 1 Simona este tot mai sigură pe jocul ei și câștigă încă un game pe propriul serviciu.

Halep - Kerber 6 - 7, 2 - 1 Angelique își câștigă game-ul de serviciu și se menține aproape de Halep.

Halep - Kerber 6 - 7, 2 - 0  Al doilea game consecutiv în care Simona a cedat un singur punct.

Halep - Kerber 6 - 7, 1 - 0 Simona începe foarte bine. A forțat în acest start de set și a câștigat pe serviciul lui Kerber.

Halep - Kerber 6 - 7, 0 - 0 A început setul doi. Kerber servește prima.

SETUL II

Halep - Kerber 6 - 7 Germanca a câştigat primul set după ce a dominat tie-break-ul, în care s-a impus cu 7-2.

Halep - Kerber 6 - 6 Avem tie-break! Simona a forțat în acest game și Kerber a greșit mai mult, reușind un nou break.

Halep - Kerber 5 - 6 Angelique este din nou în avantaj.

Halep - Kerber 5 - 5 Simona Halep a revenit de la 0-30 şi a câştigat game-ul în care adversara sa a servit pentru set.

Halep - Kerber 4 - 5 În acest game, Halep a servit mai bine și a forțat-o pe nemțoaică să greșească la retur, trimițând mai trei mingi în afara terenului.

Halep - Kerber 3 - 5 După un game echilibrat, în care Kerber a servit foarte slab, Angelique reușește să câștige game-ul.

Halep - Kerber 3 - 4 Al treilea game consecutiv câştigat de Simona Halep, care a mai salvat două mingi de break.

Halep - Kerber 2 - 4 Primul break reușit de Simona. Românca dă semne de revenire, după un început slab de meci.

Halep - Kerber 1 - 4 Simona reușește să câștige primul ei game, după ce a pierdut patru consecutiv. Kerber nu i-a luat niciun punct.

Halep - Kerber 0 - 4 Cel mai disputat game al partidei. Germana conduce cu 0 - 4 în primul set.

Halep - Kerber 0 -  3 Al doilea break reușit de Kerber. Simona a început ezitant partida. Germana este mult mai agresivă.

Halep - Kerber 0 - 2 Game câștigat cu ușurință de germană, pe propriul serviciu.

Halep - Kerber 0 - 1 Primul break al partidei. Simona nu reușește să își câștige serviciul.

Halep - Kerber 0 - 0 Simona Halep va servi prima.

SETUL I

Cele două jucătoare au intrat pe teren, pentru încălzire.

Halep şi Kerber joacă pe arena Suzanne-Lenglen, teren pe care Simona Halep nu a mai disputat niciun meci la Roland Garros 2018.

Halep - Kerber LIVE TEXT Roland Garros

Simona Halep şi Angelique Kerber s-au mai întâlnit de nouă ori până în prezent. La general, scorul este 5-4 în favoarea Simonei. Ultimul meci pe care Halep şi Kerber l-au disputat a fost la Australian Open, anul acesta, când românca, care este numărul unu mondial, s-a impus în trei seturi, 6 - 3, 4 - 6, 9 - 7.

Parcursul Simonei Halep la Roland Garros 2018

În primul tur la Roland Garros, Halep a învins-o în trei seturi, 2 - 6, 6 - 1, 6 - 1, pe americanca Alison Riske, locul 83 WTA. În al doilea tur, românca s-a impus în două seturi în fața americancei Taylor Townsend, scor 6-3, 6-1.

În turul trei, Halep a întâlnit-o pe germana Andrea Petkovic şi s-a calificat în optimi după două seturi, 7 -5, 6 -0. Simona Halep a trecut de belgianca Elise Mertens, numărul 16 WTA, în două seturi, 6 -2, 6 - 1, în optimile de finală de la turneul de Grand Slam Roland Garros și s-a calificat în sferturi, unde miercuri o va întâlnit pe Angelique Kerber.

Angelique Kerber a învins-o în optimile de finală de la Roland Garros pe Caroline Garcia, numărul 7 WTA, în două seturi, 6-2, 6-3.

Simona Halep a ajuns de două ori în finala turneului de Grand Şlam de la Roland Garros, în 2014 și în 2017. Românca a pierdut ambele finale. Prima, în fața Mariei Sharapova, în 2014, în trei seturi, 4 - 6, 7 - 6, 4 -6, iar cea de-a două în 2017, când a jucat împotriva letonei Jelena Ostapenko, când a pierdut partida în trei seturi, 6 - 4, 4 -6, 3 - 6.

După victoria împotriva belgiencei Elise Mertens, Simona Halep a declarat: ''Am fost pun pic nervoasă la începutul meciului, dar am jucat cel mai bun meci al meu aici la Roland-Garros. Trebuie să fiu mai agresivă şi să încerc să închei punctele, deoarece nu reuşesc prea multe winners. Nu am prea multă putere, dar dacă joc rapid simt că îmi îmbunătăţesc jocul şi acesta este planul. Dar trebuie să te adaptezi şi adversarelor, când ele joacă diferit, cum a fost azi, sau când cineva se apără mai bine''.

''E totuşi prea devreme să mă gândesc la titlu. Am un meci important miercuri şi mă concentrez pe acesta'', a spus Halep cu gândul la meciul din sferturi cu Angelique Kerber, citată de Agerpres.ro.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Luptător MMA, suspendat pe viață și bătut de fani, după ce a atacat o fată de ring | VIDEO

Meciul dintre Simona Halep, locul I WTA, şi Angelique Kerber, locul 12 WTA, contând pentru sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros va avea loc, miercuri, de la ora 15.00.

Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de la Roland Garros

Simona Halep o va întâlni, în sferturile de finală de la Roland Garros pe jucătoarea germană Angelique Kerber, cap de serie numărul 12.

România, dată în judecată la Viena. Olandezii de la Damen cer rezilierea contractului pentru șantierul naval din Mangalia

Damen a dat România în judecată la Curtea Internaţională de Arbitraj de la Viena, cerând rezilierea acordului de asociere încheiat în 2018, prin care statul român a devenit acţionar majoritar (51%) al companiei Damen Shipyards Mangalia SA.

Senatul SUA a aprobat mult așteptatul ajutor pentru Ucraina. Va primi un uriaş pachet de asistenţă militară şi economică

Statele Unite au adoptat marţi un uriaş pachet de asistenţă militară şi economică pentru Ucraina, rezultatul lunilor de negocieri extrem de tensionate şi laborioase din Congres.

Un nou val de praf saharian a ajuns în România. Un strat de nisip fin s-a așezat pe mașini

Un nou val de praf saharian a ajuns în România. Încă din zorii zilei de miercuri, un strat de nisip fin s-a așezat pe mașini, după ce cu o noapte înainte a plouat.