Andreea Grecu și Florentina Iusco, aur în proba de bob-2 feminin

Bob
iStock

Româncele Andreea Grecu şi Florentina Iusco, sportive antrenate de Paul Neagu, au obţinut medalia de aur în proba de bob-2 feminin, sâmbătă, la Campionatele Mondiale la juniori de la St. Moritz (Elveţia), potrivit unui comunicat remis AGERPRES.

Competiţia a avut la start 14 echipaje, iar Andreea Grecu şi Florentina Iusco au fost cronometrat cu un timp total de 2 min 18 sec 46/100 după cele două manşe de concurs, devansând două echipaje ale Germaniei, Laura Nolte/Lavinia Pittschaft (2:18.77) şi Kim Kalicki/Lena Zelichowski (2:18.85).

Un alt rezultat remarcabil fost reuşit şi de cel mai tânăr echipaj de bob masculin din concurs, alcătuit din Mihai Tentea (19 ani) şi Ciprian Daroczi (19 ani), antrenaţi de către Mihai Păcioianu, care au obţinut locul al doilea la bob-2 categoria Under-23 (2:14.57). La start au fost prezente 13 echipaje, iar primul loc a fost ocupat de germanii Richard Oelsner/Alexander Schueller (2:13.95), pe locul al treilea clasându-se germanii Jonas Jannusch/Benedikt Hertel (2:14.96). Echipajul de bob-2 format din Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi a mai obţinut şi locul 4 la categoria Under-26.

Ce mesaj a transmis fotbalistul eliminat de Istvan Kovacs în Barcelona - PSG

Cotidianul italian Gazzetta dello Sport a scris, joi, că Simona Halep s-a impus în întâlnirea cu Angelique Kerber după un meci spectaculos, cel mai bun din turneul feminin la Australian Open.

Ana Bogdan, cea mai mare performanţă din carieră. A ajuns în turul 3 la Australian Open

Românca a învins-o pe Iulia Putinţeva.

Sute de germani au stat la coadă pentru a cumpăra pantofi sport în ediție limitată

Sute de germani au stat la coadă ca să-şi cumpere o pereche de pantofi sport în ediţie limitată.

FMI: Riscul de recesiune a economiei mondiale este minim, în ciuda incertitudinilor geopolitice

Unul dintre cei mai importanţi economişti ai Fondului Monetar Internaţional a semnalat un risc redus de recesiune globală, în ciuda zgomotelor continue de incertitudine geopolitică, relatează CNBC.

Pompierii continuă căutările sub dărâmături în urma exploziei din Craiova. Momentul deflagrației violente a fost filmat

O explozie puternică a transformat miercuri noapte într-o ruină o clădire pentru nefamiliști din Craiova. O femeie a murit, iar alte trei persoane au ajuns la spital, după ce o parte din primul etaj s-a prăbușit.

WSJ: Liderii de război ai Israelului nu au încredere unii în alţii. Există păreri radicale și o rivalitate veche

După şase luni de conflict împotriva Hamas, publicul israelian este profund divizat în ceea ce priveşte modul în care se poate câştiga războiul din Fâşia Gaza.