Tur de forte la bordul fregatei Marasesti, de Ziua Marinei. Premiera din acest an

×
Publicitate

A fost forfota si mai mare chiar in miezul actiunii. La bordul fregatei Marasesti, de unde au fost coordonate toate operatiunile, a avut loc un adevarat tur de forta.

Iar marinarii s-au intrecut pe ei. Chiar daca a fost sarbatoarea lor, si-au petrecut ziua la datorie si au avut grija ca totul sa mearga ceas.

De la ora 7 dimineata, cei 160 de membri ai echipajului de pe fregata Marasesti au fost in picioare, la datorie, si au inceput pregatirile pentru Ziua Marinei. Mai intai, raportul de zi pe coverta, puntea superioara a navei.

Startul exercitiilor a fost dat prin ridicarea pavilionului si marelui pavoaz - totalitatea drapelelor care se inalta pe catargele unei nave.

A urmat apoi un adevarat tur de forta. De la bordul fregatei au fost coordonate exercitiile demonstrative. De pe puntea navei, spectacolul era fascinant. Din larg, pareau scene de razboi.

O premiera pentru ziua Marinei a fost implicarea in exercitii a unui avion de patrulare maritima apartinand fortelor militare americane. Orion este cel mai bun detector aerian de submarine. 

Tot o premiera, in acest an, a fost si spectacolul pirotehnic pe timp de zi. Din larg, focul de artificii s-a vazut spectaculos, iar fumigenele de la bordul navelor au colorat decorul. Singurul moment de respiro al marinarilor a fost pranzul.

Unul dintre ofiterii aspiranti, Marius Stan, implineste 25 de ani. Un sfert de veac, atat cat a servit patria pe fregata Marasesti tatal sau, maistru militar.

fregata

Printre membrii echipajului s-au aflat si opt marinari care si-au sarbatorit ziua de nastere pe Marasesti.

Fregata Marasesti este cea mai mare nava de razboi construita vreodata in Romania, cu un echipaj format din 220 de marinari.

Nava are un adevarat arsenal de lupta: instalatii pentru lansare rachete, torpile si bombe antisubmarin, dar si tunuri antiaeriene. Fregata a executat pana acum 30 de exercitii alaturi de nave militare din Statele Unite si Europa.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
O femeie de 46 de ani s-a prabusit de pe faleza din Constanta, printre stabilopozii de la mal

Incident dramatic la Constanta, in zona Portii 1 a portului. O femeie de 46 de ani s-a prabusit de pe faleza in apa, printre stabilopozii de la mal.

S-a rasturnat cu masina langa Palatul Cotroceni. Ce au gasit politistii langa autoturismul barbatului

A fost mobilizare chiar langa Palatul Cotroceni, din Capitala. Un sofer s-a rasturnat cu masina, dupa ce, povestesc martorii, ar fi pierdut controlul din cauza vitezei si a lovit un automobil aflat in fata sa.

Accident mortal pe DN15, dupa ce soferul unui autoturism ar fi adormit la volan. Masina s-a ciocnit cu un TIR, pe contrasens

Traficul este ingreunat pe drumul national 15, în judetul Mures, unde, marti dimineata, un autoturism s-a ciocnit cu un TIR, iar o persoana a murit si doua au fost ranite.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.