Organele barbatului care s-a aruncat in fata metroului vor salva alte vieti

×
Publicitate

Barbatul care s-a aruncat vineri in fata metroului s-a stins, samabata noapte. Desi suna dureros, moartea lui inseamna viata pentru alti tineri de aceeasi varsta, suferinzi prin spitale.


Camerele de supraveghere de la metrou au surprins momentele de framantare ale unui om disperat. Intr-o clipa de ratacire, acesta a decis sa isi incheie socotelile cu lumea si s-a aruncat in fata trenului. Medicii spun ca nici macar nu a fost atins garnitura, dar ca s-a lovit groaznic la cap. Sambata nopate a intrat in moarte cerebrala. 

Familia a hotarat sa ii doneze organele pentru transplant. Primii doi pacienti au primit vestea cea mare. Pot incepe o viata noua dupa ce au primit cate un rinichi la Institutul Fundeni. Unul dintre ei are doar 24 de ani si de trei ani asteapta o noua sansa, dupa ce primul transplant prin care a trecut nu a reusit.

Pacientii au trecut deja prin interventia chirurgicala, dupa cum a declarat  profesorul Sinescu, seful sectiei de transplant de la spitalul Fundeni.

De luni, alti pacienti care asteapta un transplant de tendon sau cornee, de exemplu, vor putea fi salvati. Medicii care coordoneaza transplanturile din tara noastra spun ca astfel de gesturi devin, asa cum este normal, din ce in ce mai dese.

Romanii ajung sa inteleaga ca acceptul pentru donare nu este doar un gest normal de omenie, ci si o fapta crestineasca, recunoscuta si incurajata de biserica ortodoxa.

Barbatul care s-a stins avea doar 31 de ani, era casatorit si avea un copil.

Articol recomandat de sport.ro
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde" Moment de răscruce al marelui anrtrenor român
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde" Moment de răscruce al marelui anrtrenor român
Citește și...
Un nou draft al legii salarizării bugetarilor. Sporurile scad la 20%, dispare indemnizația de hrană

Noul draft al viitoarei legi a salarizării bugetarilor, care ar urma să intre în vigoare din iulie 2027, prevede reducerea sporurilor, eliminarea indemnizației de hrană și introducerea unui sistem unitar de salarizare în sectorul public.

Au început înscrierile la grădiniţă. Pe 18 iunie vor fi afişate rezultatele şi locurile libere rămase

Prima etapă de înscriere la grădiniţă a început luni, urmând să se încheie pe 18 iunie, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei şi Cercetării.

Ce spune șeful unei mari companii din București, întrebat unde ar trebui să se angajeze azi un tânăr, la stat sau privat

Directorul Apa Nova, Mădălin Mihailovici, spune că ar sfătui un tânăr să se angajaze la privat deoarece acolo nu există jumătăţi de măsură. 

Recomandări
Un nou draft al legii salarizării bugetarilor. Sporurile scad la 20%, dispare indemnizația de hrană

Noul draft al viitoarei legi a salarizării bugetarilor, care ar urma să intre în vigoare din iulie 2027, prevede reducerea sporurilor, eliminarea indemnizației de hrană și introducerea unui sistem unitar de salarizare în sectorul public.

Barometru INSCOP. Cum ar vota românii în cazul unui referendum pentru demiterea președintelui Nicușor Dan

Institutul de cercetare sociologică INSCOP a întrebat 1100 de români cum ar vota dacă duminica viitoare ar fi organizat un referendum privind demiterea președintelui României, Nicușor Dan.

Cât vor costa în această vară biletele de avion. Zborurile care ar putea fi afectate de scumpirea kerosenului

Problemele din piața carburanților pentru aviație și tensiunile geopolitice internaționale i-au făcut pe mulți români să se întrebe dacă vacanțele de vară ar putea fi afectate de anulări sau întârzieri de zboruri.