Sute de credincioși s-au închinat la moaștele Sf. Iosif, ocrotitorul focului

×
Publicitate

Sute de oameni s-au închinat joi seară la Timişoara, la Catedrala Mitropolitană, la moaştele Sfântului Iosif cel Nou.

Zeci de preoţi, împreună cu enoriaşii, au purtat pe străzile oraşului racla sfântă.

Fost mitropolit al Banatului în secolul XVII, ierarhul este considerat ocrotitorul Banatului. Oamenii au pornit în pelerinaj din faţa Catedralei Mitropolitane şi au parcurs străzile centrale ale oraşului, îndrumaţi de zeci de preoţi veniţi din întreg Banatul.

Sfântul Iosif este cunoscut că ocrotitor al focului. Drept urmare pe lângă sutele de credincioşi care au fost la slujbă, au fost prezenţi şi reprezentanţi ai pompierilor.

Moaștele Sf. Iosif

Enoriaşii, care au trecut pe la racla sfântă, s-au rugat şi pentru sănătate pentru că, spun ei, Sfântul îi ocroteşte pe credincioşi şi de probleme. Dar şi credincioşii din alte oraşe au venit să se roage la sfintele moaşte.

Rugăciunile la raclă sfânta vor continuă La Catedrala Mitropolitană până duminică seară.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Culoarea anului, ”greenery”, folosită și de producătorii de mobilă. Exponatele de la târg

Verde este culoarea anului nu numai în modă, ci şi în materie de design interior. Nu orice verde însă, ci o nuanţă care se regăseşte în natură şi pe care specialiştii au denumit-o "greenery".

Modelul finlandez de educație vs. cel românesc. Care sunt marile diferențe

Sistemul educaţional românesc le îndeasă copiilor pe gât materii multe şi grele, însă neglijează o latură la fel de importantă, cum este psihicul.

Proiect PSD. Ce ar putea păți șoferii care nu îşi plătesc amenzile

Şoferii care nu îşi plătesc amenzile ar putea să rămână fără permis. Asta propune deputatul Mihai Weber, şeful comisiei SIE, care crede că măsura ar putea să aducă bani la bugetul de stat, ocolit de rău-platnici.

Recomandări
Ro-Alert în Tulcea, după ce o dronă a fost detectată în apropierea României. Două F-16 au fost ridicate de la sol

Populaţia care locuieşte în zona de nord a judeţului Tulcea a primit, duminică, în jurul orei 10:55, un nou mesaj RO-ALERT pentru a fi avertizată cu privire la posibilitatea căderii unor drone sau a unor fragmente din acestea.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.