"Scoala este altfel" pentru elevi, in aceasta saptamana. Activitatile pregatite de Ministerul de Interne

×
Publicitate

Scoala este altfel in aceasta saptamana, asa ca elevii au parte de program diferit. Orele din program vor fi inlocuite cu tot soiul de activitati care mai de care mai atractive.

Ministerul Afacerilor Interne, de pilda, a pregatit actiuni si evenimente de tipul "Ziua Portilor Deschise." Pustii vor vizita diferite institutii si vor avea ocazia sa stea de vorba cu politisti si pompieri care sa le vorbeasca despre meseriile lor.

In plus, vor elevi din toata tara vor participa si la simulari in situatii de urgenta sau la exercitii cu cainii de serviciu ai Jandarmeriei Romane. Politistii, le vor vorbi celor mici despre siguranta rutiera, protejarea bunurilor personale si siguranta pe internet, iar pilotii despre misiunile aeriene de salvare.

Alte activitati vor fi pregatite pentru curiosi si la sediul Directiei Generale Anticoruptie si la Agentia Nationala Antidrog. In tara, elevii vor asista la diferite exercitii ale Inspectoratului Teritorial al Politiei de Frontiera. Saptamana "Scoala Altfel" se va incheia vineri.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
Alocațiile și indemnizațiile intră mai devreme pe card în august. Când vin banii prin poștă

Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială va efectua în luna august plata în avans a beneficiilor de asistenţă socială aferente drepturilor cuvenite pentru luna iulie, întrucât data de 8 august, prevăzută în calendar, este zi nelucrătoare.

Una dintre cele mai apreciate instituții românești cere oamenilor să-i doneze geamuri vechi. De ce s-a ajuns aici

Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Legumicultură (SCDL), una dintre cele mai cunoscute și apreciate instituții din agricultura românească, cere oamenilor să-i doneze geamuri vechi, pentru a-și repara serele distruse de furtuni. 

Câte pensii speciale se plătesc în România. Cea mai mare: 25.613 lei/lună. Ce pensie are un parlamentar

Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a fost, în iunie 2026, de 11.970 de persoane, la fel ca în luna precedentă, din care 7.921 de beneficiari cu pensie din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat - BASS (contributivitate), conform datelor CNPP.

Recomandări
Primele efecte după scufundarea barjelor în Dunăre. Câte zile de funcționare a primit în plus reactorul de la Cernavodă

Operațiunea de scufundare a celor 4 barje, în Dunăre s-a încheiat, iar primele efecte se văd, la Cernavodă. Nivelul apei a crescut, cu 4 centimetri în dreptul pompelor de răcire ale Unității 2. 

Cum ar fi ajuns un clip despre „ambulanța neagră” să ducă la atacul cu bâte și topoare din Cluj. Trei tineri, reținuți

Incident șocant petrecut, într-o localitate din județul Cluj. O salvare în misiune a fost atacată de niște localnici, cu bâte și topoare. 

Noi reguli pentru trotinetele electrice în București. Amenzi de până la 5.000 de lei pentru cei care le încalcă

Trotinetele electrice vor avea reguli mult mai stricte în București. Dacă în Sectorul 1, acestea au fost interzise în parcuri, și la locurile de joacă și Primăria generală pregătește un regulament nou, pentru cele de închiriat.