"GivingTuesday" în România. Oamenii donează sânge, împart alimente și haine timp de o săptămână

×
Publicitate

O sărbătoare importată din America aduce și în România un strop de fericire în viața unor semeni mai puțin norocoși.

Lansată în 2012 în Statele Unite, "GivingTuesday" sau, în traducere, "Marțea dăruirii" a devenit în câțiva ani o mișcare internațională. Sărbătoarea ține de obicei o zi, dar, pentru că pandemia a lovit mulți oameni, anul acesta ține... o săptămână.

În Alba Iulia, mai mulți tineri s-au mobilizat și, timp de șapte zile, donează sânge, împart alimente, haine, dar și alte bunuri familiilor nevoiașe.

Matei are 9 ani, locuiește în Alba Iulia și este pasionat de calculatoare. A reușit să repare singur un laptop, pe care l-a dăruit unei familii cu trei copii. Cei mici au mare nevoie de el.

Matei: "Am primit un laptop pe care vreau să îl dăruiesc unui copil, că să facă scoală on line de Giving Tuesday.”

Mama copiilor: "Un gest extraordinar de frumos, neașteptat un cadou binevenit ținând cont de situația actuala cu pandemia cu scoală on line după cum se vede sunt trei."

Tot în Alba Iulia, mai mulți studenți s-au mobilizat și au donat sânge pentru cei aflați în suferință.

Malina Bogdan – donator: "Este un concept prin care intelegm fiecare dintre noi că avem ceva de dat și astfel încercam să dam din puținul pe care îl avem că împreună să fim mai fericiți."

Adrian Ileana, donator: "Am decis să mă implic de Giving Tuesday pentru a face o fapta și a-I ajuta pe cei care au nevoie de sânge"

Sebastian Adam, președinte Liga Studenților: "Importanța faptelor bune ajută societatea să crească și să meargă."

Alții au donat haine, jucării sau alimente.

Donator: "Giving Tuesday înseamnă bunătate și cât pot să ajut pe țoață lumea cum pot."

Sebi Baesan, coordinator Giving Tuesday: "O fapta bună înseamnă un simplu gest, poate fi de la dona o picătură din sângele tău pentru cel care are nevoie, a duce o farfurie de ciorbă caldă, a da un telefon cuiva care are nevoie, poate însemna orice făcut din suflet."

Săptămâna faptelor bune se încheie pe 8 decembrie. Până atunci, oricare dintre noi poate arăta, cu un simplu gest, că îi pasă de semenii aflați în nevoie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Cristina Ich, apariție spectaculoasă. "Mor după tine!"
FOTO | Cristina Ich, apariție spectaculoasă. "Mor după tine!"
Citește și...
Cum a încercat un profesor din Alba să seducă o adolescentă de 15 ani. Mesajele au ajuns la polițiști

Un profesor de sport în vârstă de 32 de ani din județul Alba este cercetat penal sub control judiciar după ce ar fi abordat online o adolescentă de 15 ani pe care ar fi încercat să o convingă să întrețină relații intime cu el. 

S-au virat alocațiile de stat pentru copii. Câți beneficiari sunt în România, la această dată

ANPIS a virat fondurile pentru plata beneficiilor de asistență socială aferente lunii mai, cea mai mare alocare fiind suma de peste 1,2 miliarde pentru plata a aproape 3,6 milioane de alocații de stat pentru copii.  

Cursuri gratuite de formare profesională în toată țara. Care sunt cele mai cerute meserii

ANOFM organizează în luna iulie peste 100 de programe de formare profesională pentru mai bine de 1.700 de persoane. Cele mai multe locuri vizează calificări precum referent resurse umane, lucrător comercial și îngrijitor spații verzi.

Recomandări
Blocaj total la negocierile dintre PSD, PNL, USR și UDMR - surse. Nicușor Dan ar putea desemna un nou premier abia duminică

Ședința liderilor fostei coaliții s-a încheiat fără niciun rezultat concret. Potrivit unor surse politice, discuțiile s-au blocat complet, iar întâlnirea nu s-a încheiat cu nicio decizie privind susținerea viitorului guvern sau desemnarea unui premier.

Rusia închide consulatul României de la Sankt Petersburg. Consulul român, declarat persona non grata

Federația Rusă a ordonat închiderea consulatului general al României de la Sankt Petersburg, iar ministerul afacerilor externe de la Moscova l-a declarat persona non grata pe consulul interimar care va trebui să părăsească Rusia în 72 de ore. 

Alertă de caniculă în toată România. ANM a emis primul cod portocaliu de temperaturi ridicate și anunță până la 37 de grade

Aproape toată ţara se va afla, joi și vineri sub o avertizare cod portocaliu și galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând temperaturi de 37 de grade.