Caporalul roman ucis in Afganistan, inmormantat cu onoruri militare

×
Publicitate

Lacrimi pentru un erou! Caporalul Paul Caracuda, ucis saptamana trecuta in Afganistan, a fost condus pe ultimul drum. Sute de oameni, rude, prieteni, cunoscuti si colegi in haine militare au format un cortegiu impresionant in urma sicriului.

Sicriul caporalului a fost strajuit de camarazii lui, care au stat de veghe inca din seara in care militarul a fost adus acasa.

Inmormantarea a fost una cu onoruri militare. Un convoi militar a traversat orasul de la biserica si pana la Cimitirul Municipal.

Caporalul Paul Caracuda isi va dormi somnul de veci pe Aleea Eroilor. Brasoveanul plecase pe front cu speranta ca se va intoarce cu bani, sa poata asigura un viitor mai bun familiei sale.

Acum, sotia lui va fi recompensata cu o asigurare de viata de 80.000 de euro, 100 de solde lunare brut, ajutor de inmormantare si pensie de urmas pentru cei doi copii.

La toate acestea se adauga un ajutor financiar de 5.000 de lei din partea Consiliului Judetean Brasov, plus titlul de "Cetatean de Onoare" post-mortem.

Paul Caracuda si-a pierdut viata intr-o misiune de patrulare in Aganistan. Odata cu el a murit si un alt militar roman, de loc din Pietroasele, judetul Buzau.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
A vrut sa se racoreasca, dar a sfarsit in apele Siretului

Un incident tragic a indoliat o familie din judetul Braila. Rudele se pregatesc pentru inmormantarea unui baiat de 21 de ani, care a sfarsit in apele Siretului.

Au poftit la bani din contrabanda cu tigari, dar au fost prinsi de politie

Cateva zeci de mii de euro sperau sa obtina doi barbati din Maramures din vanzarea de tigari. Numai ca pachetele, 25.000 la numar, erau de contrabanda, asa ca planurile lor au fost naruite de politistii de frontiera.

Scandal in Maramures!O adolescenta australianca, violata de un tanar roman

Fata de 15 ani, venita in vacanta in Romania, sustine ca s-a intalnit cu trei baieti. Cu doi, spune ea, ar fi intretinut relatii sexuale de bunavoie, insa pe al treilea l-ar fi refuzat, iar acesta s-ar fi napustit asupra ei si a abuzat-o.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.