Andronescu: Inspectorii generali de la Harghita, Bacau si Cluj vor demisi

60214933

Ministrul Educatiei a anunţat ca inspectorii generali scolari din judetele Harghita, Bacau si Cluj vor fi demisi, intrucat au facut "foarte multa agitatie" in sistem.

"Din pacate, aceasta stare oarecum de agitatie exagerata au determinat-o cateva din demersurile unora dintre inspectorate. Ii anunt aici pe inspectorii de la cele trei judete care, intr-un fel, au produs foarte multa agitatie in sistem, de la Harghita, Bacau si Cluj, ca nu vor mai avea sprijinul Ministerului Educatiei si ca avem acum si prevederi legale ca sa fie inlocuiti, pentru ca realmente au dovedit promovarea cu rea-credinta a unor idei care nu aveau niciun fel de relevanta in documentele transmise de la minister", a spus ministrul de resort Ecaterina Andronescu.

Ea a fost completata de premierul Emil Boc, care a precizat ca "pe romaneste, acestia vor fi demisi", deoarece au deformat mesajul guvernamental si politica Executivului in domeniul educational.

Citeste mai multe despre declaratia ministrului Ecaterina Andronescu pe www.mediafax.ro.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Cauza morții lui Gabi Mureșan. Explicațiile ISU Mureș
NEWS ALERT Cauza morții lui Gabi Mureșan. Explicațiile ISU Mureș
Citește și...
Angajată Metrorex în stare gravă din cauza apei care a inundat metroul. Sindicaliștii, avertisment pentru ministrul Miruță

O angajată Metrorex se află în stare foarte gravă la spital, după ce s-a infectat cu o bacterie periculoasă din apa care a inundat săptămâna trecută metroul. Sindicaliștii îl atenționează pe ministrul Miruță că și el s-ar fi putut infecta.

„Fac economie comandând online”. De ce tot mai mulți români aleg supermarketul digital în locul celui fizic

Comerțul online cu alimente a crescut în Europa cu aproape șapte procente într-un singur an, iar estimările arată că piața vânzărilor pe internet a produselor alimentare se va dubla până în 2030. 

Legumele crescute în serele sociale din Iași aduc speranță. Banii ajută familiile vulnerabile

Două sere care aparțin unei fundații din județul Iași schimbă vieți. Legumele cultivate ajung zilnic la clienți, iar banii susțin proiecte pentru familiile fără posibilități.

Recomandări
Economia României a scăzut cu 1,2% în primele 3 luni ale anului. Industria pe minus, agricultura e zero, cultura a adus plus

Economia României a scăzut cu 1,2% pe serie brută în primele 3 luni ale acestui an, comparativ cu aceeaşi perioadă din anul 2025, şi cu 1,1% pe serie ajustată sezonier, potrivit datelor provizorii (2) anunţate de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Harta salariilor nete din România. Județele în care se câștigă cel mai bine și cele rămase la coadă

În 2026, salariile românilor au continuat să crească, însă ritmul nu este același în toate domeniile. Diferențele nu se văd doar între meserii, ci și între județe.

Vremea se schimbă radical. ANM anunță furtuni, grindină și ploi torențiale în mai multe județe, inclusiv în Capitală

ANM a emis joi o avertizare Cod galben de instabilitate atmosferică și un Cod portocaliu de ploi torențiale pentru mai multe zone din țară.