A ajuns in strada, dupa ce a garantat cu apartamentul un credit!

×
Publicitate

Executat de banca, ramas fara bani si, mai grav, fara locuinta. Este povestea adevarata a unui bucurestean, care s-a indatorat si care a garantat cu apartamentul. Din nefericire pentru el, nu a reusit sa isi plateasca ratele si a fost executat silit.


Cineva i-a cumparat datoria de la banca, iar locuinta i-a fost vanduta la o treime din pret. Barbatul a ramas acum pe drumuri si nu intelege unde a gresit. 

Povestea familiei State poate fi povestea oricarei familii din Romania, care s-a imprumutat la o banca si nu a mai putut sa achite ratele. 

Constantin State a luat 46.000 de euro si a garantat cu apartamentul pe care il avea. A venit insa ziua in care omul a avut probleme in afaceri si a ramas restant. Banca a decis sa-l execute si i-a trimis dosarul in instanta. Apoi, un evaluator a stabilit ca apartamentul merita cel putin 140.000 de euro.

Banca a cedat datoria altui cetatean, Victor Pomponiu, ca sa-si recupereze banii. Legea ii permite acest lucru. Noul client si-a adus un alt evaluator, pentru ca are acest drept legal, care a stabilit ca apartamentul de doua camere din Cartierul Vitan, nu merita mai mult de 50.000 de euro. Agentii imobiliari il contrazic insa. Dar din nou, legea ii permite evaluatorului sa stabileasca orice pret considera, mai ales ca nu avem niste criterii clare.

In aceste conditii, apartamentul a fost scos la licitatie si vandut cu 50.000 de euro lui Victor Pomponiu.

In acest caz s-a lucrat ca la carte. Problema este ca tocmai legea le ofera portite vanatorilor de creante. Important este sa ai informatia si sa ajungi la timpul potrivit in instanta, ca sa cumperi imobilul la un pret mic.

Asadar, daca va imprumutati de la banca pentru un apartament, aveti grija sa-l scoateti la vanzare, daca nu mai puteti achita ratele. Nu lasati acest lucru in seama bancii!

Articol recomandat de sport.ro
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Citește și...
Aproape 29.000 de locuri de muncă vacante la nivel naţional. 134 de posturi disponibile în Spaţiul Economic European

Angajatorii din România oferă 28.931 de locuri de muncă la nivel naţional, iar alte 134 de posturi sunt disponibile în Spaţiul Economic European (SEE), prin intermediul reţelei EURES România, informează Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă.

Sistem nou pentru reabilitarea clădirilor degradate din București. Proprietarii ar urma să primească înapoi banii cheltuiți

Primăria Capitalei propune un nou sistem pentru reabilitarea clădirilor degradate din zonele protejate. Imobilele ar urma să fie inventariate, lucrările prioritizate, iar proprietarii ar putea primi o parte din bani pentru lucrări. 

Cum au ajuns fermierii români să iasă pe pierdere chiar și într-un an cu suprarecoltă. Oamenii nu le iau pepenii nici gratis

În faţa unei suprarecolte de pepeni, unii cultivatori fluieră a pagubă în loc să calculeze profitul. 

Recomandări
Seceta extremă se va amplifica în bazinul Dunării. Situația este gravă și pe alte râuri și lacuri, restricții la robinet

Căldura va amplifica seceta severă din bazinul Dunării. Sunt zone în care circulația pe fluviu este blocată din cauza nivelului scăzut al apei.

Declarațiile de avere ar putea fi din nou publice, dar cu multe informații ascunse. Ce nu vom mai putea afla

Declarațiile de avere ale demnitarilor ar putea fi din nou accesibile pentru toată lumea. Deputații au votat noua lege a integrității, care conține până la urmă, după lungi discuții, și obligativitatea publicării averilor. 

Greva continuă în unele spitale. Angajații cer garanții că legea salarizării nu le va reduce veniturile

Continuă greva în unele spitale, în timp ce altele nu au întrerupt deloc programul operator și de consultații. Premierul Ilie Bolojan a dat asigurări că, dacă va fi adoptat, proiectul legii salarizării nu va scădea lefurile din domeniul sanitar.