Bilanțul deceselor cauzate de virusul gripal a crescut din nou

62018353
Pro TV

Alte cinci persoane au murit din cauza virusului gripal, a ajunțat mircuri Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolior Transmisibile. Astfel, bilanțul deceselor a ajuns la 147.

Un bărbat în vârstă de 66 de ani, din judeţul Giurgiu, confirmat cu virus gripal tip A, subtip (H1)pdm09, a murit luni.

Din judeţul Prahova sunt două dintre victime - un bărbat, de 80 de ani, confirmat cu virus gripal tip A, subtip (H1)pdm09, care a murit în 17 februarie, şi o femeie de 56 de ani, confirmata cu virus gripal tip A, subtip (H1)pdm09, care a murit luni.

Alţi doi bărbaţi confirmaţi cu virus gripal tip A, subtip (H1)pdm09, unul de 74 de ani din judeţul Mehedinţi şi celălalt de 73 de ani din judeţul Arad, au murit în 17 februarie, respectiv miercuri. Toţi cei cinci bolnavi aveau şi alte afecţiuni şi nu erau vaccinaţi antigripal.

În total, în acest sezon au murit din cauza gripei 147 de persoane.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Citește și...
Cum arată spitalele din România în timpul grevei generale. „Toate secțiile de terapie funcționează deja cu deficit”

E grevă generală în spitalele din țară. Peste 500 de unități medicale asigură în aceste momente doar urgențele, în timp ce angajații protestează față de legea salarizării.

Greva generală în Sănătate. Liderii Federaţiei ''Solidaritatea Sanitară'' se află la Ministerul Sănătăţii pentru negocieri

Sanitas a declanșat, marţi, 28 iulie, greva generală în semn de protest faţă de Legea salarizării, despre care reprezentanţii federaţiei spun că perpetuează inechităţi salariale între diferite categorii profesionale din sistem. 

Efectul de bumerang al grevei generale din Sănătate. Pacienții s-au mutat din Ambulatoriu la Urgențe

Greva din Sănătate a avut un efect de boomerang împotriva personalului din Unitatea de Primiri Urgenţe (UPU), a anunţat Sanitas, după ce pacienţii care s-au prezentat astăzi în Ambulatoriul Spitalului Judeţean de Urgenţă Buzău s-au adresat urgentiştilor.

Recomandări
Greva generală în Sănătate. Liderii Federaţiei ''Solidaritatea Sanitară'' se află la Ministerul Sănătăţii pentru negocieri

Sanitas a declanșat, marţi, 28 iulie, greva generală în semn de protest faţă de Legea salarizării, despre care reprezentanţii federaţiei spun că perpetuează inechităţi salariale între diferite categorii profesionale din sistem. 

Comisia de buget a avizat împrumutul SAFE de 16,68 miliarde de euro. Proiectul merge în plenul Camerei Deputaților

Comisia de buget a Camerei Deputaţilor a dat raport favorabil, marţi, proiectului de aprobare a Acordului de împrumut (SAFE) între Uniunea Europeană şi România, în valoare de 16.680.055.394 euro.

Probleme în lanț pentru TAROM. Dacă nu dovedește că se poate susține financiar până în decembrie, pierde ajutorul de stat

Comisia Europeană va retrage ajutorul de stat pentru TAROM dacă la finalul lunii decembrie 2026 compania nu reuşeşte să demonstreze viabilitate, a declarat, marţi, ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruţă, într-o conferinţă de presă.