USR: Dragnea încearcă să blocheze iniţiativa ”Fără penali în funcții publice”

61987152
Facebook.com

Liviu Dragnea încearcă să blocheze iniţiativa "Fără penali în funcţii publice" la nivelul secretariatului Parlamentului, a declarat joi preşedintele USR, Dan Barna.

"Liviu Dragnea încearcă să blocheze iniţiativa 'Fără penali în funcţii publice' la nivelul secretariatului Parlamentului.

Încercând să vedem care este stadiul, tocmai am aflat că iniţiativa nu a fost încă trimisă la Curtea Constituţională, deşi semnăturile au fost depuse din 21 septembrie. Pe 26 octombrie, în urmă cu aproape două luni, USR a făcut o solicitare expresă secretariatului să transmită aceste semnături la CCR, pentru că există un termen de 60 de zile şi în continuare Liviu Dragnea refuză să transmită semnăturile pentru 'Fără penali' de la secretariatul Camerei Deputaţilor către CCR. Solicităm ca săptămâna viitoare, în Biroul permanent, să fie introdusă solicitarea noastră pe ordinea de zi şi semnăturile să fie transmise către CCR aşa cum expres prevede legislaţia în vigoare", a spus Barna, la Palatul Parlamentului.

El a susţinut că se încearcă o blocare a acestei iniţiative sub pretext tehnic - că nu s-a terminat copierea semnăturilor, motiv care de fapt "nu este real, este pur şi simplu o încercare de tergiversare şi blocare a acestei iniţiative".

"Îi solicităm lui Liviu Dragnea să respecte cererea a peste un milion de cetăţeni români care vor ca România să nu mai aibă penali în funcţii publice şi să transmită această iniţiativă cetăţenească pentru modificarea Constituţiei la Curtea Constituţională şi să nu mai încalce încă o lege, aşa cum ne-a obişnuit de doi ani", a afirmat Dan Barna, potrivit Agerpres.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
VIDEO EXCLUSIV Conor McGregor a rezistat doar 63 de secunde la revenirea în ring! Cum s-a încheiat meciul cu Max Holloway
VIDEO EXCLUSIV Conor McGregor a rezistat doar 63 de secunde la revenirea în ring! Cum s-a încheiat meciul cu Max Holloway
Citește și...
Ilie Bolojan: Dacă statul nu ar fi risipit bani, România ar fi avut sute de poduri și pasaje în fiecare an

Ilie Bolojan afirmă că economiile făcute doar de către Cancelaria premierului în 2025 şi 2026 echivalează cu valoarea unui pod cu o bandă pe sens peste Crişul Repede sau valoarea unui pasaj rutier suprateran. 

Nicușor Dan, o nouă întâlnire, luni, la Cotroceni, cu liderii fostei coaliţii de guvernare: „Să spună ei care este soluţia”

Preşedintele Nicuşor Dan ar urma să se întâlnească luni dimineaţa cu liderii fostei coaliţii de guvernare - PSD, PNL, USR, UDMR - pentru a discuta despre formarea unei majorităţi care să poată duce la învestirea unui viitor guvern.

Dezvăluiri din Guvern despre ruptura dintre PSD și Ilie Bolojan. Gheorghiu: „Brusc, nu se mai putea lucra cu el”

Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu susține că PSD a susținut măsurile de reducere a deficitului care au afectat cetățenii, dar a început „lupta” când Guvernul a vizat companiile de stat și consiliile de administrație.

Recomandări
Ilie Bolojan: Dacă statul nu ar fi risipit bani, România ar fi avut sute de poduri și pasaje în fiecare an

Ilie Bolojan afirmă că economiile făcute doar de către Cancelaria premierului în 2025 şi 2026 echivalează cu valoarea unui pod cu o bandă pe sens peste Crişul Repede sau valoarea unui pasaj rutier suprateran. 

Atacuri de amploare în Golf. Răspunsul Iranului după loviturile aeriene ale SUA. Strâmtoarea Ormuz, închisă

Emiratele Arabe Unite s-au confruntat, duminică dimineaţă, cu un atac cu rachete din partea Iranului, a anunţat Ministerul Apărării, în timp ce în Bahrain s-au activat sirenele de alertă aeriană, iar jurnaliştii AFP din Qatar au auzit explozii la Doha.

Viituri și inundații locale în mai multe regiuni ale țării, avertizează hidrologii. Cod galben pe râuri din 21 județe

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, duminică, o atenţionare Cod galben de inundaţii, valabilă până luni la prânz, în 10 bazine hidrografice şi pe râurile din Dobrogea.