Razboiul dintre palatele Victoria si Cotroceni este oficial. Ponta: Acordul de coabitare e suspendat

60446994

Premierul Victor Ponta a declarat, marti, ca acordul de coabitare cu seful statului este suspendat, avand in vedere ca presedintele Traian Basescu, prin refuzul de a semna Memorandumul cu FMI, a comis "un abuz".

Mai mult, Ponta considera ca Basescu a intervenit in chestiuni de politica fiscala si bugetara, care tin de Executiv.

Intrebat ce se intampla cu pactul de coabitare, Ponta a raspuns: "E evident ca presedintele nu mai respecta acest lucru, deoarece politica fiscala si bugetara apartine Guvernului si Parlamentului, in niciun caz nu presedintelui. Nu e o chestie de politica externa. E evident un abuz".

"Acordul de coabitare e ca si acordul cu FMI: e suspendat de presedinte pana cand domnia sa e de acord sa semneze", a spus Ponta.

El a precizat ca a aflat de la televizor de intentia presedintelui Traian Basescu de a nu semna Memorandumul cu FMI, la fel ca ministrul de Finante si ca ministrul Bugetului.

"Nu am crezut ca presedintele va fi atat de iresponsabil. Am crezut ca ma va injura pe la televizor, ma va face in toate felurile, dar va semna documentul. E un nivel superior al iresponsabilitatii la care presedintele a ajuns si e vorba de o lipsa de discernamant", a mai pus Ponta.

Solicitat sa comenteze faptul ca liderul senatorilor PSD, Ilie Sarbu, a vorbit despre posibilitatea punerii sub acuzare a presedintelui, Ponta a sustinut ca Sarbu a emis o "opinie personala".

Primul efect ala acestui scandal intre palate: cursul a urcat peste 4,46 lei/euro!

 

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Victor Ponta il acuza pe Traian Basescu de "santaj" la adresa Guvernului si a Parlamentului

Premierul Victor Ponta a sustinut, marti, ca presedintele Traian Basescu vrea sa santajeze Parlamentul si Guvernul din cauza Comisiei de ancheta in cazul achizitiei terenului din Calarasi.

Parlamentul a adoptat bugetul pe 2014, in prezenta premierului Victor Ponta

PROTV NEWS a transmis LIVE din plenul Parlamentului. Bugetul de stat si cel al asigurarilor sociale de stat pe anul 2014 a fost adoptat, in prezenta premierului Victor Ponta si a ministrilor.

Basescu refuza semnarea memorandumului cu FMI. Ponta: "Nu mai avem, practic, acord cu FMI si CE"

ProTV News a transmis, LIVE, declaratia de presa pe care presedintele Traian Basescu a sustinut-o de la Palatul Cotroceni.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.