Nicolae Ciucă, după rezultatele alegerilor: „Românii au zis nu extremismului”

×
Publicitate

Nicolae Ciucă, președintele PNL, a declarat după aflarea rezultatelor că duminică, 9 iunie, românii au dat „o lecție de democrație” și că au spus nu extremisumului.  

„Astăzi au dat o lecție de democrație ieșind în număr impresionat la vot, peste 9 milioane de români. Peste 2,3 milioane de români au votat ca PNL să reprezinte cea mai puternică forță politică de dreapta din România și le mulțumesc. De asemenea, le mulțumesc celor 54 % dintre românii care au ieșit la vot, pentru că au optat pentru valorile europene, au zis nu extremismului și au votat alianța”, a spus Nicolae Ciucă.

În plus, acesta a menționat că partidul sărbătorește o victorie, una a românilor și a transmis că angajamentul său, cât și al echipei PNL e să nu dezamăgească alegătorii. 

„Este angajamentul nostru, așa cum am vorbit de realizările liberale, același lucru se va întâmpla și în continuare. Avem nevoie să rămânem uniți, să asigurăm stabilitate și vă garantez că PNL va face tot ce îi stă în putință pentru a apăra valorile noasztre naționale. Mă angajez ca împreună cu echipa PNL să slujesc la fel de bine intersele românilor”, a conchis el.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Ciolacu, după ce Firea a pierdut lupta pentru București: „Scorul de la Primăria Capitalei este o lecție de democrație"

Președintele Partidului Social Democrat, Marcel Ciolacu, a declarat, duminică seara, după publicarea rezultatelor exit-poll pentru alegerile locale și europarlamentare, că formațiunea sa politică a obținut un scor mai bun decât în 2020.

Noi incidente la alegerile din România. Ce s-a descoperit în două secții de votare

Poliţiştii au întocmit un dosar penal după ce un membru al unei secţii de votare din oraşul Bicaz a găsit un buletin de vot care era ştampilat în dreptul unui candidat, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Neamţ.

"Asta-i fruncea!". Localitatea în care s-a născut Patriarhul Daniel a înregistrat o prezență la vot de peste 200%

Incredibil, dar adevărat! O localitate din județul Timiș a înregistrat, duminică, o prezență la vot de peste 200%.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată mâine. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc mâine, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.