Guvernul face precizări după ridicarea stării de alertă. Formularul PLF este încă în vigoare

×
Publicitate

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru a anunţat, miercuri, că formularul de localizare a pasagerului (PLF) va trebui completat în continuare, chiar dacă starea de alertă în România a fost ridicată.    

El l-a contrazis, astfel, pe ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, care, marți, într-o conferință de presă, a declarat că formularul PLF la intrarea în țară nu mai trebuie completat.

Cărbunaru a explicat că acest formular trebuie completat până când va fi abrogată Ordonanţa de urgență a Guvernului prin care s-a introdus.

”Introducerea PLF în România a apărut ca urmare a unui context european, în care tot mai multe state europene l-au introdus în sprijinul celor care erau în risc să fie contaminaţi de SARS-COV2, şi în prezent există demersuri pentru a renunţa şi România la acest document”, a mai spus Cărbunaru, precizând că face apel la români să îşi completeze în continuare aceste formulare, până când actul normativ în vigoare va fi abrogat”, a spus purtătorul de cuvânt al Guvernului.

Certificatul verde nu mai este necesar în România, ci doar în alte țări

”În privinţa certificatului verde şi a altor condiţii de intrare în ţară care erau utilizate în cadruil pandemiei de COVID-19, în urma hotărârii CNSU de ieri, care ridica starea de carantină pentru persoanele care nu prezentau certificatul verde sau teste negative la intrarea în ţară, ca o consecinţă a acestei hotărâri, nicio persoană care va pătrunde pe teritoriul României fără să aibă certificat verde sau test nu va avea nevoie de carantină”, a spus Cărbunaru.

El a precizat că ”rămâne util ca document pe care cetăţenii îl pot utiliza când călătoresc în alte ţări, care au menţinut aceatsă formulă necesitatea certificatului verde, dar nu necesar pentru a intra în România fără să intri în carantină”.

Dan Cărbunaru a mai spus că valabilitatea certificatelor verzi eliberate de autorităţile române până în prezent rămâne până la 31 decembrie, adică până la finalul acestui an.  

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Sondaj INSCOP pe luna martie: PSD, pe primul loc în intenţiile de vot. Ce s-a întâmplat cu PNL și AUR

PSD se menţine pe primul loc în intenţiile de vot, PNL revine pe locul al doilea, relevă un sondaj naţional INSCOP MONITOR, realizat pe baza datelor culese în intervalul 2-7 martie 2022, după invazia Rusiei asupra Ucrainei.

Ședință de Guvern. Proiect de lege privind protecţia avertizorilor în interes public

Guvernul urmează să adopte, în şedinţa de astăzi, un proiect de lege privind protecţia avertizorilor în interes public.  

Klaus Iohannis: Parcurgem cea mai gravă criză de după cel de-al Doilea Război Mondial

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, marţi, în deschiderea Trilateralei România – Polonia – Turcia la nivel de consilieri prezidenţiali pentru securitate naţională, că parcurgem cea mai gravă criză de după cel de-al Doilea Război Mondial.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.