De ce a câștigat Noah Lyles aurul la 100 m, la 5 miimi de locul 2. Fanii insistă că jamaicanul Thompson a fost „jefuit”

Noah Lyles
IMAGO

Americanul Noah Lyles a fost încoronat campion olimpic la 100 m la Paris 2024, în competiţia de atletism, după o cursă uimitoare pe Stade de France, care s-a încheiat la photo finish.

Lyles a trecut linia de sosire în 9,784 secunde şi a câştigat medalia de aur, Kishane Thompson din Jamaica fiind la cinci miimi de secundă în urmă, cu argintul obţinut în 9,789. Fred Kerley din SUA a cucerit bronzul în 9,81.

Jamaicanul Oblique Seville a ocupat locul al optulea cu timpul 9.91.

Toţi participanţii la această finală au terminat cu timpul sub 10 secunde, ceea ce reprezintă o premieră.

Ce a declarat Noah Lyles după ce a câștigat aurul olimpic

"Nu am simţit că am câştigat această cursă, am dat 100%, dar am simţit că nu am atacat la momentul potrivit, am crezut că am făcut-o prea devreme. În plus, de pe culoarul meu, eram prea departe pentru a vedea exact ce a făcut Kishane Thompson. A fost un moment nebunesc, chiar am crezut că a câştigat. Chiar m-am dus la Kishane şi i-am spus: "Amice, cred că asta e pentru tine". Când mi-am văzut numele pe ecran, a fost incredibil.

Sunt mândru că am făcut asta împotriva unor atleţi atât de rapizi, în cea mai mare cursă din lume, pe cea mai mare scenă din lume. Mă pregătesc de ani de zile. Drumul a început în 2021 cu medalia de bronz de la Tokyo, când mi-am spus că trebuie să mă schimb şi să evoluez.

Fiecare campionat este diferit, iar eu nu voiam să mă mai simt la fel. La Budapesta, în 2023 (campion mondial la 100 m, 200 m şi 4x100 m, n.r.), am fost cel mai rapid şi favorit, dar în acest an, rivalii mei erau pregătiţi.

Mă simt împlinit doar acum, când am această medalie de aur în mâinile mele. Am muncit din greu din 2021. Acum sunt campion olimpic, nu doar campion mondial, ci şi cel mai rapid om din lume", a declarat Lyles.

Fanii olimpici au rămas nedumeriți de victoria dramatică a lui Noah Lyles în finala probei de 100 de metri, după ce sprinterul american a învins-o pe jamaicana Kishane Thompson la limită.

Ce au declarat fanii olimpici

Sportivul în vârstă de 27 de ani a câștigat proba emblematică de atletism de la Paris duminică seară cu doar cinci miimi de secundă în ceea ce a fost una dintre cele mai strânse confruntări pe 100 m din toate timpurile, cei opt alergători fiind separați de doar 0,12 secunde.

Telespectatorii au apelat la rețelele de socializare pentru a-și exprima confuzia cu privire la modul în care a fost decis câștigătorul, după ce finala s-a desfășurat la photo finish, lăsându-i pe sprinteri cu o așteptare chinuitoare pentru a vedea cine a câștigat.

„Nu înțeleg regulile, dar jamaicanul a ajuns primul”, „Trebuie să fie capul primul pentru a câștiga? Piciorul lui Thompsons este clar peste”, „Aceste reguli să fie blestemate”, „Thompson a câștigat de data asta”, au spus fanii.

Explicația specialiștilor

În imagini se vede cum sportivul jamaican este primul care trece linia cu piciorul, în fotografia „decisivă” se observă că americanul „a pus pieptul înainte”, lucru care determină cu adevărat cine câștigă o cursă.

Mulţi s-au dus cu gândul la fotbal ca la o referință apropiată la acest caz, în contextul în care în acest sport este offside dacă atacantul îl depășește pe fundaș cu orice parte a corpului cu care poate juca mingea.

În atletism, însă, pieptul este cel care contează, astfel că Noah Lyles a devenit în premieră campion olimpic la suta de metri, potrivit eurosport.

Viața lui Doroftei în Canada: ”Erau zile când nu măncam, mă dureau mâinile”. Îi trimitea ”târâș, dar fericiți” acasă

Sportivii români vor evolua la Jocurile Olimpice de la Paris, pe 5 august, la şase sporturi, atletism, gimnastică artistică, lupte, polo, tenis de masă şi yachting.

Sportivii români vor evolua la Jocurile Olimpice de la Paris, pe 2 august, la atletism, canotaj şi yachting.

Federaţia nigeriană a uitat să înscrie o atletă pentru proba de 100 m, la Jocurile Olimpice de la Paris

Sportiva nigeriană Favour Ofili nu va concura în proba feminină de 100 de metri la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce federaţia de atletism a ţării sale şi comitetul olimpic nu au înscris-o în această probă.

După ce au făcut prăpăd inclusiv în România, o nouă „apocalipsă” a inundaţiilor se îndreaptă spre Europa Centrală

Locuitorii mai multor zone din Polonia şi Republica Cehă s-au grăbit să evacueze luni, în timp ce alte zone din Europa Centrală au început să facă curăţenie după ce cele mai grave inundaţii din ultimele două decenii, scrie Reuters.

În cea mai nouă maternitate din țară plouă din tavan în sala de nașteri. Unitatea din Timișoara, inaugurată acum o lună

A plouat în cea mai nouă maternitate din țară, inaugurată în urmă cu o lună. S-a întâmplat la Timișoara, iar angajații s-au văzut nevoiți să pună găleți prin saloane și să adune apa cu prosoape și mopuri.

Comisarii europeni urmează să fie prezentați de Ursula von der Leyen. Roxana Mînzatu este propunerea României

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, urmează să îşi prezinte, marţi, la Strasbourg, noua echipă de comisari şi portofoliile acestora, după săptămâni de lupte politice, relatează AFP.