Ursula von der Leyen a ieșit din carantină, în pofida recomandărilor Uniunii Europene

62137401
AFP

Preşedinta Comisiei Europene (CE) Ursula von der Leyen a anunţat că pune capăt marţi seara, în pofida recomandărilor Uniunii Europene.

Ursula von der Leyen a intrat în carantină la o săptămână după ce s-a aflat în contact cu o persoană testată pozitiv cu covid-19, relatează Reuters, conform News.ro.

Ursula von der Leyen - medic de profesie - a ales să se supună regulilor de izolare - relaxate recent în Belgia - şi să ignore recomandările cele mai stricte ale Autorităţii europene în domeniul sănătăţii, care prevăd 14 zile de carantină.

În pofida uneia dintre cele mai mari niveluri de contaminare cu noul coronavirus din Europa, Belgia a redus, la începutul acestei luni, perioada carantinei obligatorii la şapte zile.

Belgia nu a ţinut cont de avizul Centrului European de Prevenirea şi Controlul Bolilor (ECDC), care şi-a reiterat în septembrie recomandarea unei carantine de două săptămâni în cazul persoanelor care au avut contact cu cazuri confirmate, redusă la zece zile în urma unui test negativ.

Directoarea agenţiei, Andrea Ammon, a anunţat însă că, în 3-4% din cazuri, infectări cu noul coronavirus sunt descoperite după două săptămâni de carantină.

Preşedinta CE, care a intrat în contact cu o persoană testată pozitiv cu covid-19 la 29 septembrie, la o reuniune în Portugalia, a fost testată negativ cu covid-19 joi şi luni.

Decizia sa de a pune capăt prematur carantinei ar putea slăbi şi mai mult eforturile Celor 27 de a lupta în mod coordonat împotriva pandemiei covid-19 în Europa.

În timp ce contaminarea creşte din nou în Europa, alte state membre UE au ales, de asemenea, să-şi relaxeze reglementările cu privire la carantină.

În septembrie, Franţa redus durata carantinei obligatorii la şapte zile, iar Spania la zece zile. Italia a menţinut perioada de carantină de 14 zile, conform recomandărilor ECDC şi Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS).

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Cutremur puternic în sudul Alaskăi. Ce magnitudine a avut

Un cutremur puternic a avut loc în sudul Alaskăi, marți dimineață.

Roger Penrose, Reinhard Genzel şi Andrea Ghez, laureații premiului Nobel pentru Fizică

Nobel 2020. Cercetătorii Roger Penrose, Reinhard Genzel şi Andrea Ghez au fost recompensaţi marţi cu premiul Nobel pentru fizică pe anul 2020, potrivit unui anunţ făcut de Goran K. Hansson, secretarul general al Academiei Regale Suedeze de Ştiinţe.

Descoperire macabră în Mexic. 12 cadavre au fost găsite abandonate în două camionete

Poliţia mexicană a descoperit 12 cadavre în interiorul a două camionete în partea central-nordică a ţării, au anunţat luni procurori din statul San Luis Potosi.

Recomandări
Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Sorin Grindeanu, despre legea salarizării: „Sunt niște termene aproape imposibil de îndeplinit”

Sorin Grindeanu a declarat că i se pare foarte greu, dacă nu spre imposibil, să mai poată veni până mâine, poimâine, cu o formă a legii salarizării care să ducă la aprobare, el precizând că sunt niște termeni aproape imposibil de îndeplinit.

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.