Sotia preferata a lui bin Laden: In ultimii 5 ani nu a iesit din camera sa

60489157

Osama bin Laden si-a petrecut ultimii cinci ani in camera din resedinta in care a fost ucis de fortele americane, sustine sotia acestuia, potrivit unor oficiali pakistanezi din serviciile de securitate.

Aceste declaratii ar fi fost facute de sotia yemenita a liderului terorist, Amal al-Sadah de 29 de ani, care le-ar fi spus anchetatorilor ca ea si sotul ei nu au parasit camera in ultima jumatate de deceniu.

Sotia preferata a lui Osama, subiect de disputa intre SUA si Pakistan

Potrivit Daily Mail, singurul mod in care bin Laden ar fi putut evita sa fie ucis in acest raid de fortele americane era sa fi fost dezbracat. Echipa Navy Seals care l-a ucis a primit ordin sa plece de la premisa ca acesta purta o vesta cu explozibil in cazul in care era imbracat, potrivit informatiilor primite de un consilier parlamentar american.

Afla cum a fost capturat Osama

Portretul eroului din ECHIPA TACERII: soldatul care l-a ucis pe Osama

Liderul terorist era in pijamale atunci cand comandourile au intrat in locuinta sa din Abbottabad. Pe de alta parte, ministrul pakistanez de externe, Salman Bashir, a declarat ca armata ridicase de la sol doua avioane F-16 in momentul in care a aflat ca elicoptere straine survoleaza orasul Abbottabad.

"Erau patru elicoptere care zburau la altitudine foarte joasa si au fost demarate protocoalele. Au fost ridicate avioane, dar ulterior au fost chemate la baza, dupa ce Statele Unite au informat comandantii de rang inalt", a declarat un alt oficial.

"Ne-au dat un program si ne-au spus ca merg acolo dupa o tinta de «mare importanta». Exista unele protocoale cand se intampla asa ceva - noi ne ocupam de securitatea exterioara, in timp ce ei merg si isi fac treaba", a declarat el. "Cu siguranta noi nu stiam cine era acolo", a adaugat sursa citata.

IMAGINI SOCANTE de la asasinarea lui Osama bin Laden

 

Articol recomandat de sport.ro
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Citește și...
Ce planuia Al-Qaeda la zece ani de la atentatele din SUA

Al-Qaeda planificase cu cateva luni in urma atentate in trenuri din SUA in ziua in care se implinesc zece ani de la tragedia din 11 septembrie, a anuntat joi Departamentul de Securitate Interna, dupa cateva zile de la eliminarea lui Osama bin Laden.

Cadre cu Osama mort? Hillary Clinton spune de ce si-a acoperit gura cu mana

Hillary Clinton are o explicatie prozaica pentru poza din sala de criza de la Casa Alba. Sefa diplomatiei americane a fost surprinsa acoperindu-si gura cu mana. Presa a speculat ca e ingrozita de imaginile din timpul operatiunii impotriva lui Osama.

Din dragoste pentru natura. Casa din chirpici, din nou la moda

Casa din chirpici este una dintre ideile "verzi" de la un targ de specialitate de Londra. De altfel, sunt tot mai multe vocile care spun ca trebuie sa ne intoarcem in timp, daca vrem sa ne salvam planeta.

Recomandări
Negocieri fără acord la Cotroceni, după ce CE a respins legea salarizării. O nouă versiune, prezentată liderilor partidelor

Preşedintele Nicuşor Dan s-a întâlnit, joi, la Palatul Cotroceni, cu liderii din fosta coaliţie guvernamentală şi miniștrii demiși ai Finanţelor şi Fondurilor Europene, pentru a discuta despre stadiul proiectelor finanţate prin PNRR.

Dronă marină încărcată cu explozibil, distrusă de un F-16 românesc în apropierea Neptun Deep. Momentul, filmat. VIDEO

O dronă marină încărcată cu explozibil a fost distrusă de Armata Română, după ce a fost identificată joi dimineață la câteva sute de metri de lucrările pentru extracția gazelor din zona platformei Neptun Deep, în Marea Neagră. 

Solicitare pentru avansarea în grad a lui David Popovici și decorarea Alexandrei Căpitănescu. Ce distincții sunt propuse

Alexandra Căpitănescu și David Popovici ar putea primi distincții din partea statului român. Delegații de Tineret ai României la ONU au solicitat oficial decorarea artistei și avansarea înotătorului în Ordinul „Steaua României”.