Parlamentul britanic a aprobat acordul post-Brexit

62165843
Shutterstock

Parlamentul britanic a aprobat acordul post-Brexit cu 521 de voturi „pentru” şi 73 de voturi „împotrivă”, astfel prevederile stabilite între Guvernul de la Londra şi Bruxelles vor deveni lege, scrie News.ro. 

Procedurile au început la ora locală 09:30.

Odată ce ambele camere au căzut de acord asupra legii, regina Elizabeth va trebui să îşi dea consimţământul, cunoscut ca Royal Assent.

Ursula von der Leyen, preşedinta Comisiei Europene, şi Charles Michel, preşedintele Consiliului European, au semnat miercuri dimineaţă acordul comercial post-Brexit negociat cu Londra pentru a încadra desprinderea Marii Britanii de Blocul Comunitar, care va intra în vigoare joi, la ora 23:00 GMT.

Acordul a fost încheiat cu Bruxelles pe 24 decembrie, după 9 luni de negocieri, şi stabileşte noi relaţii economice şi de securitate între Marea Britanie şi cel mai mai important partener comercial al său.

Până pe 31 decembrie, reprezentanţii guvernelor statelor membre UE vor semna acordul, astfel că el va fi iniţial aplicat provizoriu.
În 2021, Parlamentul European va trebui să aprobe acordul înainte ca o decizie să fie adoptată de Consiliu.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Erdogan i-a primit pe liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. Nicușor Dan, lângă Trump în fotografia de grup

Președintele Turciei, Recep Tayyip Erdoğan, și soția sa i-au primit marți seară pe liderii statelor membre NATO la recepția și dineul oficial organizate la Complexul Prezidențial din Ankara, înaintea debutului summitului Alianței.

Summitul NATO a adus noi clienți pentru industria de apărare a Ucrainei. Mai multe state vor cumpăra dronele ucrainenilor

Ucraina a anunţat marţi semnarea unor acorduri de cooperare în domeniul dronelor militare cu mai multe ţări europene, după lansarea unui mecanism care le permite partenerilor săi să cumpere arme şi tehnologii ucrainene, transmite AFP.

Un zgârie-nori riscă să se prăbușească în Manhattan. Doi piloni de rezistență au cedat. Toată zona a fost evacuată

Mai multe străzi din centrul cartierului Manhattan din New York au fost evacuate marţi dimineaţă, la ora de vârf, după o cedare structurală la un zgârie-nori aflat în renovare, relatează AFP. Nu au fost raportate victime.

Recomandări
Erdogan i-a primit pe liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. Nicușor Dan, lângă Trump în fotografia de grup

Președintele Turciei, Recep Tayyip Erdoğan, și soția sa i-au primit marți seară pe liderii statelor membre NATO la recepția și dineul oficial organizate la Complexul Prezidențial din Ankara, înaintea debutului summitului Alianței.

Cum funcționează GlobalEye, noul sistem avansat de supraveghere al NATO de care va beneficia și România

După mai bine de 40 de ani, NATO începe cea mai amplă modernizare a sistemului său de avertizare aeriană. 

Premieră istorică: Misiune spațială condusă din România. Un satelit pentru securitatea cibernetică, plasat pe orbită

România marchează o premieră în industria spațială europeană. Un satelit construit pentru a testa apărarea cibernetică în spațiu a fost lansat cu succes din California.