Mall inaugurat recent prăbușit parțial peste o autostradă. Ce suspectează autoritățile

×
Publicitate

Un centru comercial abia inaugurat în sudul capitalei Mexicului s-a prăbuşit parţial. Din fericire, clădirea fusese evacuată, aşa că nimeni nu a fost rănit.

Trecătorii aflaţi în zona au văzut însă cum mai multe etaje ale mall-ului s-au prăbuşit, o parte căzând chiar peste o autostradă din apropiere. Din fericire, şi aceasta fusese eliberată înainte de accident.

Centrul comercial fusese deschis în martie, deşi unele părţi se aflau încă în construcţie. O anchetă urmează să investigheze dacă de vină sunt probleme legate de structură construcţiei sau a terenului instabil.

Încă de la faza de proiect, centrul comercial a stârnit controverse. Localnicii s-au plâns că va aglomera şi mai tare traficul într-o zonă extrem de circulată, dar şi pentru că mallul era amplasat chiar lângă un bazin de colectare a apei de ploaie.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Viața în unul dintre cele mai fierbinți orașe din lume. Localnicii dorm afară, iar temperaturile urcă la 48,2°C

Căldura sufocantă a ajuns la 48,2°C în luna mai, iar umiditatea este ridicată. Temperaturile extreme provoacă frecvent pene de curent, astfel că localnicii nu au parte de nicio ușurare.

O tornadă a răsturnat camioanele de pe șosea și a smuls copacii din rădăcini, în Franța

O tornadă iscată în centrul Franței, lângă orașul Saint-Etienne, a răsturnat camioanele de pe șosea, a smuls copacii din rădăcini și a spulberat acoperișuri.

India a lansat primul tren alimentat cu hidrogen, un pas spre decarbonizarea transportului feroviar. GALERIE FOTO

India a lansat vineri primul său tren alimentat cu hidrogen, un proiect pilot care vizează decarbonizarea transportului feroviar și reducerea dependenței sale de hidrocarburi, relatează AFP și Reuters.

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.