Iranul solicita Statelor Unite sa ii "pedepseasca" pe autorii filmului antiislam

Iran, Mahmoud Ahmadinejad

Conducatorul suprem al Iranului, ayatollah Ali Khamenei, a solicitat joi Statelor Unite sa "pedepseasca" autorii unui film considerat ofensator la adresa Islamului care a declansat un val de proteste in lumea musulmana. 

"Daca politicienii americani sunt sinceri cand spun ca nu sustin cu nimic (acest film, n.r.) atunci trebuie sa ii pedepseasca pe cei care au comis aceasta crima oribila si pe sustinatorii lor financiari pe masura gravitatii crimei", a afirmat acesta in cadrul unui comunicat publicat pe site-ul sau oficial.

Ulterior, aproximativ 500 de persoane au manifestat impotriva filmului "Innocence of Muslims" in apropiere de ambasada Elvetiei de la Teheran, care reprezinta interesele americane in Iran, conform unui fotoreporter AFP.

Manifestantii afisau exemplare din Coran si fotografii cu ayatollah Khamenei, strigand "Moarte Americii" si "Moarte Israelului". "Responsabilul numarul unu pentru aceasta crima este sinoismul si guvernul american", a mai afirmat conducatorul suprem.

Secretarul de Stat american Hillary Clinton a asigurat ca guvernul american nu are "absolut nimic de a face" cu acest "film dezgustator si condamnabil", indemnandu-i in acelasi timp pe liderii politici si religiosi sa condamne violentele survenite de la difuzarea acestuia pe Internet. In cadrul unui protest desfasurat marti seara impotriva acestui film barbati inarmati au atacat consulatul american de la Benghazi (estul Libiei), omorand patru americani printre care si ambasadorul in Libia.

Citește și
Politisti SUA
Presupusul autor al filmului antiislam se afla sub protectia politiei in California

In Yemen, patru persoane au fost ucise si alte cinci au fost ranite in confruntarile dintre manifestanti si politia care a incercat sa patrunda cu forta in ambasada Statelor Unite de la Sanaa.
Iranul a calificat filmul drept "rusinos" dar nu a condamnat violentele pe care acesta le-a declansat.

Republica islamica si Statele Unite nu mai au relatii diplomatice din 1980 dupa o luare de ostatici la ambasada americana de la Teheran de catre studenti islamici.

Articol recomandat de sport.ro
Rege pentru fiica sa! Cristi Borcea a plătit peste un milion de euro pentru cadoul Melissei: "5 stele!"
Rege pentru fiica sa! Cristi Borcea a plătit peste un milion de euro pentru cadoul Melissei: "5 stele!"
Citește și...
Doi fosti membri ai Navy Seal au fost ucisi in atacul asupra consulatului american de la Benghazi
Doi fosti membri ai Navy Seal au fost ucisi in atacul asupra consulatului american de la Benghazi

Doi fosti membri ai Navy Seal, soldati de elita ai marinei, se afla printre americanii ucisi in atacul impotriva consulatului american din Benghazi, in Libia, acolo unde a murit si ambasadorul Chris Stevens.

Presupusul autor al filmului antiislam se afla sub protectia politiei in California
Presupusul autor al filmului antiislam se afla sub protectia politiei in California

Barbatul considerat de catre presa americana ca fiind posibilul autor al filmului controversat despre Islam care a provocat violente in Orientul Mijlociu si Maghreb se afla sub protectia politiei la sud de Los Angeles. 

Marina americana a trimis doua nave catre Libia
Marina americana a trimis doua nave catre Libia "ca masura preventiva"

Marina americana a ordonat miercuri ca doua nave sa se indrepte catre coastele libiene dupa moartea ambasadorului Statelor Unite in atacul asupra consulatului american la Benghazi (estul Libiei), conform unui militar american de rang inalt, relateaza AFP.

Recomandări
Sicriul ultimului domn al Moldovei, depus la Palatul Cotroceni. Nicușor Dan: ”Bine ai venit acasă, Măria Ta”
Sicriul ultimului domn al Moldovei, depus la Palatul Cotroceni. Nicușor Dan: ”Bine ai venit acasă, Măria Ta”

Sicriul cu rămăşiţele pământeşti ale lui Grigore Alexandru Ghyka, ultimul domn al Moldovei, a fost depus în Sala Unirii de la Palatul Cotroceni, ca urmare a unei decizii a preşedintelui Nicuşor Dan.

Doi români au fost răniţi într-un atac armat care a avut loc în piaţa Taksim din Istanbul. Anunțul ministrului de Externe
Doi români au fost răniţi într-un atac armat care a avut loc în piaţa Taksim din Istanbul. Anunțul ministrului de Externe

Doi români au fost răniţi într-un incident armat, în piaţa Taksim din Istanbul, informează duminică ministrul de Externe Oana Ţoiu. Românii făceau parte dintr-un grup care participă la un eveniment cultural la Istanbul.

30 de ani de PRO TV. 2003 - Anul în care s-a născut clasa de mijloc în România, cu mall-uri, credite și cu visuri de Europa
30 de ani de PRO TV. 2003 - Anul în care s-a născut clasa de mijloc în România, cu mall-uri, credite și cu visuri de Europa

Campania 30 de ani în 30 de zile a ajuns în anul 2003. E anul în care România începe, cu adevărat, să se miște. Țara prinde curaj, oamenii își iau viețile în propriile mâini, iar drumul spre Europa nu mai pare un vis, ci un plan cu dată fixă.