Iran a atacat o țară din Europa. ”Acesta este doar începutul”

62554395
Shutterstock

Hackerii Teheranului au paralizat în weekend serviciile municipale din Tirana și amenință să distrugă infrastructura digitală a Albaniei, ca răzbunare pentru faptul că țara din Europa găzduiește 3.000 de disidenți iranieni.

Un grup de hackeri legat de Garda Revoluționară din Iran a vizat capitala Tirana ca răzbunare pentru găzduirea a aproximativ 3.000 de disidenți iranieni în Albania, scrie Politico.

La mii de kilometri distanță de atacurile aeriene israeliene care se abat asupra Iranului, grupul de hackeri iranian Homeland Justice distruge infrastructura digitală a unei țări din sudul Europei.

Homeland Justice, un grup pe care guvernul albanez îl are direct legat de Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice din Iran (IRGC), a lansat vineri un atac cibernetic asupra capitalei Tirana, spunând că acesta este „doar începutul” într-o postare pe Telegram.

Serviciile municipale din Tirana au fost paralizate și a fost alegerea voastră”, a spus grupul, referindu-se la Albania care găzduiește aproximativ 3.000 de membri ai unui grup de opoziție iranian în exil.

Acțiunile voastre vă vor costa un preț mare”, a adăugat grupul de hackeri iranieni într-o serie de mesaje amenințătoare pe aplicația de mesagerie, distribuind capturi de ecran ale acreditărilor de conectare la server, numele și detaliile angajaților, precum și datele personale ale locuitorilor din Tirana.

Albania găzduiește din 2013 sediul opoziției din Iran

Albania găzduiește sediul Organizației Mojahedinilor Poporului din Iran, mai cunoscută sub numele de Mojahedin-e-Khalq sau MEK, din 2013, când guvernul SUA a solicitat construirea unei tabere pentru a găzdui grupul de opoziție exilat care a participat la răsturnarea șahului Iranului și apoi s-a confruntat cu Garda Revoluționară.

O tabără cu scop special a fost construită în Manëz și a fost vizitată de oficiali americani, inclusiv de vicepreședintele de atunci, Mike Pence.

În 2023, poliția albaneză a efectuat o razie în tabără după ce a primit informații că o unitate a Forței Quds iraniene opera acolo și încerca să o submineze.

Site-ul web al capitalei albaneze a rămas indisponibil sâmbătă după-amiaza, iar întreruperea serverului ar putea provoca perturbări ale serviciilor de transport, eliberarea pașapoartelor și permiselor - și ar putea expune datele personale sensibile a aproape 800.000 de locuitori din Tirana.

”Albania este atacată din 2008”

Ultimii 10-12 ani au arătat că instituțiile publice sunt ușor de atacat prin hacking și că guvernul albanez nu s-a preocupat deloc de problema securității cibernetice”, a declarat Edmond Liçaj, expert în securitate cibernetică.

Liçaj a spus că Albania are o sensibilitate „criminal de scăzută” față de gravitatea scurgerilor de date personale. Astfel de scurgeri sunt încă văzute ca puțin mai mult decât „neplăceri de rutină”, a spus el, în ciuda eforturilor guvernului de a-și digitaliza serviciile, fiind actualul lider din Balcani în drumul pentru aderarea la UE.

Albania este atacată din 2008 și, an de an, date au fost divulgate, atât prin atacuri, cât și prin furtul fizic al serverelor, un lucru fără precedent în istoria atacurilor”, a declarat Liçaj. Guvernul albanez nu a răspuns la o solicitare de comentarii.

În 2022, guvernul albanez a angajat Echipa de Detectare și Răspuns a Microsoft pentru a investiga atacurile cibernetice, care au inclus datele tuturor celor care au intrat sau au ieșit din țară în ultimii 17 ani și comunicațiile electronice ale oficialilor guvernamentali. Experții Microsoft au concluzionat că atacurile erau legate de Ministerul Informațiilor și Securității din Iran.

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Citește și...
Ursula von der Leyen: Kremlinul ridică „o cortină de fier digitală” pentru a ascunde efectele sancțiunilor

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a acuzat miercuri Kremlinul că impune o "cortină de fier digitală" pentru a ascunde dificultăţile economice legate de sancţiunile europene din cauza războiului din Ucraina.

O femeie din Italia a aruncat la gunoi o saltea veche, fără să știe ce „comoară” de 50.000 de euro ascundea în interior

O femeie de serviciu din Italia a aruncat la gunoi o saltea veche, fără să știe că în interior se afla o adevărată ”comoară”: bani, bijuterii și carduri în valoare de aproximativ 50.000 de euro.

Von der Leyen: Consecinţele conflictului din Orientului Mijlociu ar putea fi resimţite luni sau ani

Ursula von der Leyen avertizează că noul război din Orientul Mijlociu ar putea avea consecințe pentru Europa pe termen lung.

Recomandări
LIVE ACUM: PSD și AUR prezintă în Parlament moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ilie Bolojan. Vot decisiv pe 5 mai

Moţiunea de cenzură intitulată "STOP 'Planului Bolojan' de distrugere a economiei, de sărăcire a populaţiei şi de vânzare frauduloasă a averii statului", este prezentată la această oră în plenul reunit al Parlamentului.

Regele Charles i-a reamintit lui Trump că aliații NATO au sărit mereu în ajutorul SUA. Președintele american: ”Doi regi”

Regele Charles al III-lea a ținut marți un discurs istoric în Congresul American. Și a început prin a condamna tentativa de asasinat împotriva președintelui Donald Trump, de sâmbătă.

Siegfried Mureşan, la EURomânia: 10 miliarde de euro din PNRR, în pericol. Instabilitatea riscă să blocheze banii europeni

Tensiunile politice de la București au ajuns să provoace reacții dure și la Strasbourg, chiar în ziua în care Parlamentul European a discutat viitorul buget al Uniunii Europene.