Fostul consilier al lui Trump, Steve Bannon, s-a predat pentru a executa o sentinţă de 4 luni de închisoare

Steve Bannon
Agerpres

Steve Bannon, consilier şi aliat al fostului preşedinte american Donald Trump, s-a prezentat luni la o închisoare din nord-estul SUA, unde va executa o sentinţă de patru luni de închisoare.

 

Decizia a fost luată în urma condamnării sale pentru refuzul de a colabora cu comisia Congresului de anchetă asupra rolului jucat de Trump în asaltul din 6 ianuarie 2021 al susţinătorilor săi asupra Capitoliului, relatează AFP.

"Sunt mândru că merg astăzi la închisoare (...), dacă acesta este lucrul care trebuie făcut pentru a rezista în faţa lui Joe Biden", a spus Bannon în faţa penitenciarului din Danbury (statul Connecticut), făcând referire la actualul preşedinte democrat rival al republicanului Trump la alegerile prezidenţiale.

Steve Bannon, un mogul media de dreapta în continuare apropiat de Trump, se va afla astfel în spatele gratiilor în perioada critică a campaniei electorale premergătoare alegerilor din 5 noiembrie.

Ordinul de încarcerare împotriva lui a fost emis la începutul lunii iunie de un judecător din Washington, după ce Bannon pierduse şi ultimul apel faţă de condamnarea pentru sfidarea comisiei Congresului.

Citește și
Donald Trump
Fostul consilier al lui Trump Steve Bannon va fi inculpat pentru fraudă la New York

În vârstă de 70 de ani, Steve Bannon s-a numărat printre cei peste 30 de apropiaţi ai fostului preşedinte republican convocaţi de comisia Camerei Reprezentanţilor să depună mărturie în ancheta privind asaltul de la Capitoliu din 6 ianuarie 2021, când susţinători ai lui Trump au atacat Congresul în timp ce acesta certifica victoria democratului Joe Biden în alegerile prezidenţiale.

Bannon a fost inculpat pentru refuzul de a se prezenta în faţa acestei comisii, alcătuită majoritar din democraţi, şi de a-i transmite documente, invocând dreptul foştilor preşedinţi de a păstra confidenţiale unele documente şi discuţii.

El devine astfel al doilea oficial de rang înalt din fosta administraţie republicană care ajunge în închisoare pentru refuzul de coopera cu respectiva comisie, după Peter Navarro, fost consilier pentru comerţ al lui Trump şi care execută în prezent o sentinţă tot de patru luni de închisoare.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Așa arată astăzi stadionul din România reabilitat cu 20 de milioane de euro în urmă cu nici doi ani
FOTO Așa arată astăzi stadionul din România reabilitat cu 20 de milioane de euro în urmă cu nici doi ani
Citește și...
Condamnarea la închisoare a lui Steve Bannon, fostul consilier al lui Trump, 
confirmată în apel
Condamnarea la închisoare a lui Steve Bannon, fostul consilier al lui Trump, confirmată în apel

O pedeapsă de patru luni de închisoare a ideologului populist de dreapta american Steve Bannon, un fost influent consilier al lui Donald Trump la Casa Albă, a fost confirmată vineri în apel, relatează AFP.

 

Fostul consilier al lui Trump Steve Bannon va fi inculpat pentru fraudă la New York
Fostul consilier al lui Trump Steve Bannon va fi inculpat pentru fraudă la New York

Fostul consilier al lui Donald Trump, Steve Bannon, va fi inculpat joi la New York pentru fraudă financiară într-o afacere de presupusă deturnare de fonduri pentru construcţia unui zid între SUA şi Mexic, într-un climat politic tensionat.

Donald Trump i-a graţiat pe fostul său consilier Steve Bannon şi pe rapperii Lil Wayne şi Kodak Black
Donald Trump i-a graţiat pe fostul său consilier Steve Bannon şi pe rapperii Lil Wayne şi Kodak Black

Preşedintele american Donald Trump i-a graţiat, cu câteva ore înainte de a-şi încheia mandatul, pe fostul său consilier Steve Bannon, acuzat de fraudă, şi pe rapperii Lil Wayne şi Kodak Black, între alţii.

Recomandări
Lista bugetarilor afectați de tăierea de 10% a anvelopei salariale. Guvernul ar urma să facă economii de 3,1 miliarde de euro
Lista bugetarilor afectați de tăierea de 10% a anvelopei salariale. Guvernul ar urma să facă economii de 3,1 miliarde de euro

Ministrul Radu Miruţă a anunţat că Guvernul va adopta pachetul de legi privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii, cu care va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii.

Pentru prima dată, un oficial din Iran recunoaște că au fost uciși aproximativ 2000 de protestatari ”teroriști”
Pentru prima dată, un oficial din Iran recunoaște că au fost uciși aproximativ 2000 de protestatari ”teroriști”

Aproximativ 2.000 de persoane, inclusiv personalul de securitate, au fost ucise în protestele din Iran, a declarat marți un oficial iranian pentru agenția Reuters.

Alertă în județul Teleorman. O navă care transporta peste 1.100 de tone de fertilizator a început să se scufunde
Alertă în județul Teleorman. O navă care transporta peste 1.100 de tone de fertilizator a început să se scufunde

Autorităţile din Teleorman au anunțat că au constatat o creştere a indicatorilor de amoniu în Dunăre, după ce o navă care transporta peste 1.100 de tone de fertilizator a început să se scufunde în zona Portului Zimnicea.